Az épület több mint ötmilliárd forintból újul meg a Liget Budapest Projekt keretében: itt jön majd létre a Csillagerőd Művészeti, Történeti és Hadkultúra Központ.
A Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. hétfőn hirdette ki a komáromi Csillagerőd augusztusban beharangozott rekonstrukciójának kivitelezőit. A 19. századi épület felújítását, bővítését és környezetének rendezését 5 milliárd 179 millió forintból végzi el a Csillagerőd 2016 konzorcium, melynek tagjai az Épkar Zrt., a Fertődi Építő és Szolgáltató Zrt. és a West Hungária BAU Kft.
A cégek alapfeladata az erődépítmények, vagyis a belső erőd (2781m²) és a külső erőd (1231m²), valamint a várárok és a partművek hiteles műemléki rekonstrukciója és bővítése, továbbá a megközelítés biztosítása parkoló létesítésével. A létrejövő művészeti központ az oktatásban is felhasználható módon mutatja majd be a Szépművészeti Múzeum egykori, az antikvitástól a reneszánszig ívelő gipszmásolat gyűjteményét.
Rekonstrukcióra kerülnek az erőd műemléképületeinek lapostetői, a teljes felületen zöldtető készül, helyenként járható tető kiépítésével együtt. Megtörténik továbbá a faragott kőelemek rekonstrukciója, új faragott kőelemek korhű utángyártása és beépítése mellett.
Az épületbővítés összes nettó alapterülete közel 3000 négyzetméter. Az új épületrészek a meglévő épület szerkezeteitől független szerkezettel készülnek. A meglévő laktanyaerődben csak apró építészeti beavatkozások történnek az eredeti állapot helyreállítása érdekében: elfalazott ajtókat nyitnak újra, elbontanak utólagos válaszfalakat, helyreállítják a nyílászárókat. Végül a környezetrendezési és tájépítészeti munka is megtörténik, összesen 20.480 négyzetméteren.
A fejlesztés korszerű szigetelésekkel, energetikai megoldásokkal, klíma- és világítástechnikával, biztonságtechnikával valósul meg, a műtárgyvédelem, a közönségszolgálat és a fenntartható fejlesztés követelményei szerint.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.