A Marótvölgyi belvízgyűjtő területen 1,5 milliárd forintból alakítják ki a még hiányzó infrastruktúrát, melynek építése eredetileg az 1990-es években kezdődött.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tavaly augusztusban írta ki a közbeszerzést a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer teljessé tételére, mellyel most a zalakarosi Szabadics Közmű és Mélyépítő Zrt.-t bízta meg. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében megvalósuló beruházás célja a még hiányzó Marótvölgyi Déli Belvízrendszer kiépítése. Erre azért van szükség, hogy a Marótvölgyi-csatorna 2,1 négyzetkilométeres völgyében elháruljon a felszíni elöntés veszélye. A jelenleg belvízzel veszélyeztetett területen halad át a nagykanizsai vasútvonal és az M7-es is.
A Főnyed, Sávoly, Somogysámson és Somogyzsitfa települések külterületén megvalósuló beruházás értéke nettó 1,571 milliárd forint. A Szabadics Zrt.-n kívül ajánlatot tett még a KÖTIVIÉP’B Közép-Tisza Vidéki Vízépítő és Tele-kommunikációs Kft., a Békés Drén Környezetvédelmi, Víz-és Mélyépítési Kft., valamint a Duna Aszfalt és a Hódút Kft. közösen.
A projekt keretében kiépül a teljes Marótvölgyi belvízöblözet. (A belvízöblözet a belvízgyűjtő területnek az a része, melyről az összegyűlő belvizeket a többi területtől függetlenül lehet levezetni. Határát a domborzati viszonyok mellett mesterséges létesítmények is meghatározzák.) Eredetileg két ütemben, egy északi és egy déli részre bontva kívánták kialakítani, azonban a 90-es években csak az északi részöblözet építése fejeződött be. A belvízöblözet funkciójának teljes ellátásához feltétlenül szükség van a déli rész teljes kialakítására, és az északi rész vízelvezetésének javítására is.
A vízgazdálkodási fejlesztéssel érintett terület nagysága 210 hektár. A projektben többek közt új híd épül, megvalósul a főnyedi szivattyútelep rekonstrukciója és a Marótvölgyi-csatorna 4,2 kilométeres kotrása, valamint csatorna és töltésépítés mintegy 6 kilométeren.
A Szabadics Zrt. jogelődje 1990-ben alakult, 129 főt foglalkoztat, legutóbbi éves nettó árbevétele 17 milliárd forint volt. Honlapja szerint a társaság jelentős referenciával rendelkezik a közműépítés, csatornázás, útépítés, városfejlesztés, épületbontás, magasépítés területén.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.