A régészeti feltárás során egy gazdagon díszitett épület maradványai kerültek elő, így a beruházó Techno-Build többek közt az alapozást is áttervezte a Cemix termékeivel megvalósuló projektben.
Átadásra kész állapotba került a budapesti 3. kerületben megépült Kunigunda utcai ötszintes társasház – értesült a magyarepitok.hu. Az észak-budai ingatlanfejlesztés részleteiről lapunk a beruházó, egyben kivitelező Techno-Build Hungary Kft. és a termékeket biztosító Cemix Hungary Kft. segítségével tájékozódott.
Az előbbi céget irányító Straubinger Antal szavaiból kiderült, a projekt egyik érdekessége egyben egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy a tervezett épület alatt teljes terjedelmében megmaradt római kori épületeket találtak.
„A régészeti feltárás során egy gazdagon díszitett épület maradványai kerültek elő mozaikpadlóval és padlófűtéses rendszerrel”
– árulta el az ügyvezető.
A Kultúrális Örökségvédelmi Hivatal a leletek megőrzése mellett döntött, ennek megfelelően az alapozást áttervezték: „Az 50 darab cölöptestet úgy kellet elhelyezni, hogy az ne essen a megmaradó faltestekbe” – mutatott rá Straubinger Antal.
Mindezek mellett a földszinten a burkolásban megjelenítették a római kori faltestek kontúrját, továbbá egy négytablós kiállítás is látható lesz majd az épület előcsarnokában. Utóbbiban az eredeti kő- és egyéb relikviákat helyezik el, amelyek díszitették ezt a területet.
A 2021 januárjában indult fejlesztés idén májusra készült el. A projektben az energetikai szempontok is hangsúlyt kaptak: a 30 centiméteres Ytongból készült épület 20 centiméteres hőszigetelést kapott, míg a lapostető 35 centiméteres hőszigeteléssel készült. A közösségi áramellátást napelem rendszer biztosítja.
Az ügyvezető szavaiból az is kiderült, a Techno-Build Hungary Kft. régóta dolgozik együtt a Cemix-szel és annak elődjével:
„Ez a kapcsolat immár 15 éves ebben az évben. Elégedettek vagyunk a termékeikkel, a hozzákapcsolódó szakmai továbbképzésekkel és a gyors pontos szállítással”
– jegyezte meg kérdésre válaszolva Straubinger Antal.
Hozzátette, a most szóban forgó projektben a Cemix helyszíni bemutatókat nyújtott számukra az anyag bedolgozásáról. „Ugyanakkor speciális esetekben a gyári laborral és műszaki szakembergárdával is tudtunk egyeztetni a legmegfelelőbb anyag felhasználás érdekében.” Fontosnak tartotta hozzátenni, hogy nem csak új építésnél használták a gyártó cég anyagait: „Műemlék rekonstrukcióknál is számos termék által tudják lefedni anyagigényünket.”
A projektről a Cemix Hungary Kft. projektfelelősét, Elsholtz Gábort is megkérdeztük. Elmondása szerint a gyártó cég részéről projekt indulásától a megvalósulásig végig követték az építkezést. „A beruházó, egyben kivitelező Techno-Build Kft. bizalmát élvezve ahol szóba jöhetett a Cemix termékköre, ott jelen voltunk” – tette hozzá.
A cég termékeit az alábbi munkáknál alkalmazták:
A fenti műveletek közül a vakolást emelte ki, meg is indokolva, hogy miért bizonyult jó megoldásnak a Cemix terméke: „A Premium Plus vakolatunk Ytong és VB falszerkezetek vakolására rendkívül gazdaságosan alkalmazható már 3 mm vastagságtól” – fejtette ki Elsholtz Gábor.
Szintén speciális megoldásnak bizonyult az Edelputz Extra 1 milliméteres beltéri színező vakolat, amire a beruházó Techno-Build Hungary Kft. igényei miatt esett a választás.
„Straubinger Antal a lépcsőházban valami különleges, szokásostól eltérő felületi megoldást szeretett volna” – árulta el a Cemix szakembere. „Így került kiválasztásra az Edelputz Extra 1, ami a szokásos sima, glettelt felület helyett egy enyhén strukturált nagyon szép felületet adott.”
További alkalmazott termékek a projektben:
Straubinger Antal szavait megerősítve a Cemix projektfelelőse is megemlítette, hogy helyszíni műszaki tanácsadással, illetve a Cemix bemutató mesterének bemutatóival is segítették a projektet. „Emellett a homlokzat színének kiválasztását ingyenes mintafelület készítéssel segítettük” – tette hozzá. Arra is kitért, hogy a két társaság közötti kapcsolat már sok évre nyúlik vissza: „Sok beruházásukon jelen voltunk, folyamatos a műszaki egyeztetés a két cég között.”
A projekttel kapcsolatban az ellátási láncok nehézségeire és azok hatásaira is rákérdeztünk. „A folyamatos alapanyag és energiaár emelkedések a cégünket is érintették, így az áremelkedésekből amennyit mindenképpen szükséges volt, azt tovább kellett hárítanunk” – árulta el Elsholtz Gábor. „Ugyanakkor a munkatársaink folyamatosan előre gondolkodva dolgoznak azért, hogy ne legyen anyagellátási probléma. Ezt sikerült megvalósítani, így az építkezés folyamatosan tudott haladni” – hangsúlyozta a projektfelelős.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.