A korszerűsítés során teljesen megújítja az intézményt, sőt új funkcióval is bővíti azt a Debreceni Mélyépítő Holding Kft. és a KE-VÍZ 21 Zrt. konzorciuma.
A Debreceni Művelődési Központ több tagintézménnyel is rendelkezik, köztük a Csapókerti Közösségi Házzal, amely 1962-ben nyitotta meg kapuit. Akkor ez volt a város egyetlen közművelődési célra épített intézménye. Itt működik jelenleg számos civil szervezet mellett a Városi Szociális Szolgálat egyik telephelye, a Csapókerti Gondozó Szolgálat Süveg Utcai Idősek Klubja is.
A most kezdődő korszerűsítés során teljesen megújul az intézmény, sőt új funkcióval is bővül, ez lesz a Debreceniek Háza. A projekt beruházója Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, míg a kivitelezést a Debreceni Mélyépítő Holding Kft. és a KE-VÍZ 21 Zrt. konzorciuma valósítja meg európai uniós forrás felhasználásával.
A korszerűsítés három beruházási elemből („B”, „A”, „C”) áll.
Juhász-Molnár Emese projektvezető lapunk érdeklődésére kifejtette, pontosan mit takarnak a beruházási elemek, milyen feladatok elvégzésére vállalkoztak.
Az "A" beruházási elem fejlesztés közvetlen célja, hogy megtörténjen a jelenleg erősen leromlott műszaki állapotú szociális intézmény (épület, konyha)
A "B" beruházási elem az energetikai korszerűsítést foglalja magában a megújuló energiaforrások kihasználásával. Ezáltal új lapostető szigetelés, homlokzati szigetelés és színvakolat készül, valamint teljes homlokzati nyílászáró csere, emellett napelemeket helyeznek el és korszerűsítik a gépészeti rendszert.
Végül a "C" beruházási elem során kialakítják a Debreceniek Házát és kibővül az előtér annyira, hogy az alkalmas legyen kisebb rendezvények megtartására.
Könyvtár funkciót is kap az épület, hogy a ház még több érdeklődőt vonzzon, az emeleten pedig térelválasztó elemeket építenek be, hogy minél több szervezet tudjon ott tevékenykedni.
Ezenkívül megújul a színházterem padlózata is.
A Süveg utca 3. szám alatti épület külső és belső felújítását tehát az alábbiak szerint végzi el a konzorcium:
Az "A" beruházási elem részeként a Városi Szociális Szolgálat telephelyének belső felújítása valósul meg. A 249,25 négyzetméter nettó alapterülettel rendelkező intézményben elvégzik a villamossági és épületgépészeti rendszerek teljeskörű felújítását, emellett építőmesteri munkálatok teszik komfortosabbá a szociális intézményt.
Az akadálymentes vizesblokk kivételével minden belső ajtót elbontanak és új nyílászárókat építenek be. Az épület valamennyi helyiségében új festés, valamint új falburkolat készül.
A vizes helyiségekben, valamint a konyha területén található helyiségekben új fal- és padlóburkolatot alakítanak ki. Egyéb helyeken a meglévő PVC burkolatot új, nagy kopásállóságú, gumi burkolatra cserélik.
A belső udvarban térkővel burkolt területet alakítanak ki, amely akadálymentesen is megközelíthető. Az új, burkolt területen tűzrakóhelyet építenek, valamint ülőalkalmatosságokat helyeznek el.
A "B" beruházási elem a Csapókerti Közösségi Ház energetikai korszerűsítését foglalja magában. Ennek részeként elvégzik a 9706 négyzetméteres területen lévő, 1269,90 négyzetméter nettó alapterülettel rendelkező, 3 szintes intézmény felújítási munkáit, mely alatt értendő az épület energetikai korszerűsítése is megújuló energiaforrások kihasználásával.
A "C" beruházási elem a Debreceniek Háza létrehozását jelenti. A felújítási munkálatok a közösségi funkciókat ellátó helyiségeket érintik. A belső válaszfalak bontásával kialakul az épület első, utcai szárnyában egy egybefüggő közösségi tér, mely a könyvtár funkció befogadására alkalmas tér.
Megvalósul a padlóburkolatok cseréje, a falburkolatok kialakítása, az új beltéri nyílászárók beépítése, továbbá kialakítanak
egy hangszigetelő tolófal rendszert a foglalkoztatók között, mely lehetővé teszi azok egybenyitott módon történő és elszeparált használatát is.
Az egész épületre vonatkozóan megvalósul a belső festés, emellett a közösségi terekben lamellás álmennyezet készül.
Juhász-Molnár Emese elmondta, a felújítás különlegessége, hogy maga az épület már 60 éves. „A korából fakadóan számos előre nem látható akadállyal találtuk és találjuk magunkat szemben, melyek gyors és folyamatos orvoslása szükséges."
Jelenleg a következő készültségi fokok jellemzik az egyes építési elemeket:
Az "A" beruházási elem közel 60%-os szinten van, az alábbi munkafolyamatokat szükséges még elvégezni:
A "B" beruházási elem felével elkészültek, itt még hátravan a napelem rendszer kialakítása, a gépészeti munkarész (belső csövezési munkák), az elektromos befejező munkálatok, a homlokzati színvakolat készítése, a bejáratok előtti lépcső és a rámpák burkolása, az új előtetők készítése, a lakatos szerkezetek elhelyezése, valamint az udvaron, a teraszra felvezető rámpa készítése.
Végül a "C" beruházási elem esetében a lamellás álmennyezetek, illetve a hideg-, melegburkolatok elhelyezése, a gépészeti munkák, az elektromos és a festés befejező munkálatok, a tűzvédelmi rendszer kialakításának befejező munkálatai, az asztalos szerkezetek elhelyezése, a belső ajtók elhelyezése, a belső wc válaszfal rendszerek elhelyezése, továbbá a gyengeáramú rendszer befejező munkálatai még a kivitelezők jövőbeli feladatát képezik.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.