Átadták a STRABAG által kivitelezett Kombinált Repülőtéri Létesítmény Csarnok és Irodaépületet Pápán a Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőterén.
Új repülőtéri létesítménnyel – benne raktár és irodaépületekkel és teherejtőernyő-szárító toronnyal - bővült a Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) komplexuma Pápán. A Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőterén a STRABAG által megvalósított fejlesztések célja, a komplex légiteherszállítási és logisztikai feladatok biztosítása.
Pápán állomásoznak a nehézlégiszállító repülőgépek és ezzel Magyarországon a befogadó nemzeti támogatás keretében alakították ki a Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) bázisrepülőterét. A független, katonai együttműködési SAC programban 12 NATO tagország vesz részt, közösen fejlesztik és tartják fenn a stratégiai katonai légi szállítási képességüket és használják a három Boeing Globemaster III típusú C-17-es teherszállító repülőgépeket.
A koordinációs ás támogató feladatokra létrehozták a NATO Légiszállítást Kezelő Programirodát, amely biztosítja a hátterét a C-17-es flotta működtetéséhez, intézi a fejlesztéseket, adminisztratív, pénzügyi feladatokat a Nehéz Légiszállító Ezred műveleteihez. A SAC keretében épült meg 2016-ban a hangárkomplexum, amelyet a most átadott épülettel és képességekkel tovább bővítettek.
Várhhatóan jövőre készül el ugyanitt a C-17-es Légi Személyzet Kiképző Létesítmény, az ún. Szimulátorépület is, szintén a STRABAG kivitelezésében. Ez a projekt már teljesen digitális alapokon, BIM tervezési és kivitelezési technológia alkalmazásával valósul meg, az Óbuda Group tervei alapján.
A STRABAG 2022 novemberében vette át a pápai bázisrepülőtéren a munkaterületet, hogy a munkálatok első szakaszában többek között 7400 köbméter föld megmozgatásával, megépítsen egy 5400 köbméteres töltést. A projekt megvalósításáról portálunk több alkalommal beszámolt. A kivitelezés következő ütemében tizenkét hét alatt érték el a csarnoképület legmagasabb pontját és a hagyományoknak megfelelően megtartották a bokrétaünnepséget.
Az építkezés során 230 tonna betonacél és 4056 köbméter beton és 360 tonna acél telepítésével megvalósítottak az új létesítményegyüttest, ami összesen 3200 négyzetméternyi tároló és rakodóterülettel rendelkezik.
A komplexumban egy szállítmányelőkészítő csarnok, valamint a katonai kezelőállomány irodái és a 33 méter magas ejtőernyőszárító torony is helyet kapott.
A STRABAG szakemberei a kivitelezés során több mint 66 kilométernyi kábelt építettek be és 3100 négyzetméteren ipari padlót alakítottak ki. A tetőszerkezethez összesen 3420 négyzetméter trapézlemezt használtak fel, az oldalfalak kialakításához is hasonló mennyiségű szendvicspanelt szereltek fel.
A Légiteherforgalmi Központ fejlesztésének további projektelemei:
A fejlesztések jelentős előrelépést jelentenek a Magyar Honvédség és partnerei számára a logisztikai és szállítási feladatok hatékonyabb ellátásában, valamint a régió biztonságának és védelmi képességeinek növelésében. Korábban a teherszállítmányok előkészítését egy ideiglenes épületben végezték el, amelyben hiányoztak azok az összetett funkciók, amelyekkel a korszerű katonai légikötőknek a komplex teherszállítási és logisztikai képesség biztosításához rendelkezniük kell. A beruházással, amelyet a SAC tagországok közösen finanszíroztak egyszerűsödhetnek a munkafolyamatok és kibővülhet a logisztikai és a teherszállítói képesség.
Monoron épül a CEVA-PHYLAXIA új gyáregysége.
Terápiás, oktatási- és turisztikai célokat is szolgál majd a Nagyvázsonyban megvalósuló lovasbázis.