Mintegy 4 milliárd forintnyi uniós forrásból dolgoznak majd, 2028-ra ér véget a munka.
Felújítják a komlódi Teleki-kastélyt az erdélyi Beszterce-Naszód megyében, a barokk műemlék épület uniós támogatással nyeri vissza régi fényét. Emil Radu Moldovan megyei tanácselnök Facebook-oldalán közölte, hogy hétfőn aláírta a finanszírozási szerződést az Észak-Nyugati Fejlesztési Ügynökséggel a Beszterce-Naszód megyei önkormányzat tulajdonában lévő, Nagynyulas (Milas) községhez tartozó Komlódon (Comlod) található műemlék felújítására.
A kastélyt mintegy 51 millió lejből (4 milliárd forint) állítják helyre, ennek 98 százaléka vissza nem térítendő uniós támogatás. A munkálatokat 2028-ban kell befejezni.
A komlódi Teleki-kastély az erdélyi barokk építészet egyik kiemelkedő példája, évtizedek óta leromlott az állapota. A Beszterce-Naszód megyei önkormányzat 2020-ban kezdett sürgősségi állagmegóvási munkálatokat rajta, hogy megmentse az összeomlástól. A tetőzet nélkül maradt épület fölé védőtető került, mely megóvja a beázástól, további romlástól.
Felújítása évek óta a megye vezetésének prioritásai között szerepel, a megye fejlesztési stratégiájának része, most sikerült uniós támogatást szerezni rá.
A műemlék épületben restaurálása után kulturális központot alakítanak ki, a körülötte lévő területet is rendezik. A kivitelezési szerződést a helyzet sürgőssége miatt már júliusban meghirdette a megyei önkormányzat.
A komlódi Teleki-kastélyt Wesselényi István és felesége, Daniel Polixénia építtette barokk stílusban, 1756-ban készült el. Az egyszintes ingatlannak tizennégy szobája van, pince és közel nyolcezer négyzetméteres belterület is tartozik hozzá. A Wesselényi és a Daniel családok címere a bejárat fölött Anton Schuchbauer neves kolozsvári barokk szobrász munkája 1786-ból.
A kastély a 19. században került a Teleki család tulajdonába. Államosítása után irodák és gabonaraktár is működött benne. A rendszerváltás után, 2008-ban a Beszterce-Naszód megyei tanács került, melynek nem volt pénze a felújításra, ezért 2015-ben 110 ezer euróért próbálta értékesíteni, de nem talált vevőt rá. Felújítása nagyon időszerű, a szakemberek már 2016-ban figyelmeztettek, hogy évek kérdése és összedől az évtizedekig felügyelet nélkül hagyott épület. A többi között statikai problémákat észleltek, alagsora részlegesen, az ingatlan tetőzete teljesen beomlott, a falak beáztak.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.