Remek ütemben halad a WHB a Győri Bencés rendház és Szent Ignác templom rekonstrukciójával, hamarosan a kiállítóterek is elkészülnek.
Magyarország egyik legegységesebb barokk városképét mutató tere Győr hagyományos főtere. A 14. század óta piactérként használt Széchenyi tér egyik legfontosabb épülete hatalmas felújításon esik át. A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. a római Il Gesù mintáját követő korabarokk templom és a hozzá tartozó épületegyüttes korszerűsítése és állagmegóvása mellett műemléki rekonstrukciót is végez.
Korábban is beszámoltunk a három épületrészből – templom, rendház és gimnázium – álló együttes nagyléptékű felújításról: legutóbbi cikkünkben a huszártorony hazánk egyik legkorábbi barokk templomára való visszaépítéséről adhattunk hírt, az akkor esedékes bokrétaünnep óta pedig számos ponton haladt előre jelentősen a kivitelező.
Geszler Norbert, a WHB területi igazgatója tájékoztatta lapunkat az azóta végzett munkákról. Szavaiból kiderült: a rendház déli és nyugati szárnyán a tető ácsszerkezete elkészült, a tetők szigetelve, fóliázva, beázásmentesen várják a héjalást, amely már fel is került a déli szárnyra.
A déli szárnyon végzett munkák során kiderült, a Makovecz-kápolna tetőszerkezetén is szükség volt renoválásra, ezt elfogadva a beruházó annak teljes héjazatcseréjét rendelte meg a kivitelezőtől, amivel mára végeztek is a WHB munkatársai.
Elkészült a rendház déli szárnyának gépészeti helysége is és az épület villamos alapkiépítése; helyükre kerültek a berendezések, jelenleg pedig a csőhálózat kiépítése zajlik.
Annak ellenére, hogy depó nélkül kell megoldania a kivitelezőnek a folyamatos anyagellátást, pontos ütemterv szerint halad az építkezés. A szállításokat a WHB győri logisztikai központjából szervezik, így mindig csak annyi anyagot juttatnak a munkaterületre ami rövid időn belül be is építhető.
„A templomban elkészültünk a kincstárszoba speciális épületgépészetével, ami az épület többi rendszeréről teljesen leválasztva, független speciális rendszerként üzemel majd”
– mondta lapunknak a területi igazgató, hozzátéve: kiállító- és közösségi tér születik a templom tetőterében, amely a történeti értékű gyűjtemény (állat- és növénytár, ásványtár, levéltár) bemutatása mellett a közösséget is szolgálja majd. Ennek kialakítása már az álpadló kivételével elkészült, annak telepítését januárban kezdi meg a kivitelező.
Apró, ám örömteli fejlemény, hogy a harangjátékhoz szükséges 25 darab harangot a helyére emelték, így januárban elkezdődhet az azokat működtető automatika beállítása.
A külső homlokzati nyílászárók cseréje is megtörtént a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium épületén, így ott a kivitelező minden munkáival elkészült. Jelenleg dolgoznak a kiállítótéren kívül a rendházban a két felújítandó épületszárny befejezésének előkészítésén, amelyhez már kész tervek állnak a kivitelező rendelkezésére.
„Januárban, külön megbízás szerint – emelte ki Geszler Norbert – megkezdjük majd a két templomtorony harangszékének cseréjét, ami látványos és körülményes munkafolyamat lesz.”
Ugyanígy jövő év elején kezdhetik elbontani a védőtetőket is, hiszen mára minden épületszárny beázásmentes; de kezdődhet a kiállítóterek védelméért felelős köddeloltó akna építése is, melynek alsó síkja nagyjából -4,5 méterre kerül – ezt komoly kihívás lesz telepíteni a műemléki, belvárosi és kiemelt régészeti környezetben.
Várhatóan 2025 tavaszán fejeződhet be a nagyjából egy éve kezdődött felújítás, ekkorra a rendház két épületszárnya is kulcsrakészen várja majd vissza tulajdonosait.
„Örömteli, hogy – tette hozzá Geszler Norbert – a huszártorony júliusi beemelése óta az ott lévő
kisharangok kifogástalanul üzemelnek. Bízunk benne, hogy hasonlóan sikeres lesz a további részletek lezárása is.”
Nemzeti Fotóművészeti Múzeum nyílik a Liget Projekt keretében, miután átépítik a híres fotográfus, Klösz György egykori villáját.
A település fontos helyszíneit, - egyebek mellett a megújuló vasútját és a piacot- kapcsolná össze Kiskunlacháza a bringásokat és a gyalogosokat kiszolgáló úthálózatának fejlesztésével.