Régen várt feladatra keresik a tervezőt és a kivitelezőt: indulhat a számtalan vitát kiváltó római-parti árvízvédelmi rendszer utolsó szakaszának építése.
2023-ban döntöttek az évtizedek óta megoldatlan csillaghegyi öblözet árvízvédelmi rendszerének utolsó szakaszáról. Ekkor jelölték ki a végleges nyomvonalat, amely a Királyok útja-Nánási út tengelyen épülhet meg a parti sétányra tervezett mobilgát-rendszer helyett.
Mostanra a nagyívű és uniós pénzből megvalósított (KEHOP) program keretében elkészült a SWIETELSKY Magyarország Kft. a Pünkösdfürdő utcai védmű megerősítésével és az Aranyhegyi-patak árvízvédelmi beruházásával, míg a Colas Alterra Kft. a Barát-patak torkolati szakaszának védművével. Most pedig lezárulhat az évek óta tartó, hatalmas fejlesztés: kiírták a feltételes közbeszerzést a Római-part zárószakaszának tervezésére és kivitelezésére.
A Kossuth üdülőpart II. kapujának átépítésével indulhat a 3321,7 méter hosszú új védelmi vonal, amely kisebb iránytörésekkel a Királyok útja mentén érheti el az Aranyhegyi-patak mentén húzódó védvonalszakaszt, ezzel lezárja a Római-part árvízvédelmi védműrendszerét.
36 hónapja lesz a nyertes ajánlattevőnek az egységes árvízvédelmi szakasz befejezésére, ami fizikai és műszaki szempontból is szerves egységet képez a már megvalósított létesítményekkel. Feladata tehát az árvízvédelmi mű új szakaszán a teljes műszaki tartalom megtervezése és kivitelezése (állékonyság megteremtése az alépítmény és a felszín feletti létesítményeken, a mű minden műtárgya, tartozéka, járulékos létesítménye tekintetében, amely a védvonal védőképességét, rendeltetésszerű használatát biztosítja).
Azon közterületi fejlesztések tervezése, engedélyeztetése és kivitelezése is a nyertes feladata lesz, amelyek megvalósítása közlekedési, tájépítészeti, városfejlesztési vagy területrendezési okokból szükséges a tervezett védműfejlesztéshez. Kiemelt szempont ebben a fenntartható csapadékgazdálkodás eszközeinek és módszereinek alkalmazásával a terület csapadékvíz-elvezetésének tervezése, engedélyeztetése és kivitelezése is.
Budapest legfontosabb árvízvédelmi beruházása zárulhat le tehát a közeljövőben. A projekt előrehaladását pedig – természetesen – lapunk is figyelemmel kiséri majd.
2500 négyzetméteres üzemközpontot adtak át.
A Magyar Építész Kamara, a Budapesti Építész Kamara, a Magyar Mérnöki Kamara és a Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara költözhet majd a Köztestületek Házába.