A Mapei szervezésében egész napos, közel 800 szakember személyes és online részvételével zajló eseményen szakmai előadások, alkalmazástechnikai bemutatók, szakmai kiállítás és vásár várta az érdeklődő diákokat is.
A Mapei Kft. idén 7. alkalommal rendezte meg az Országos Építőipari Szakember Találkozót Budapesten, a Lurdy Házban. Az eseményre február végén került sor, ahol 15 előadás és 20 kiállító biztosította a rendezvény színvonalát.
Ez a nap a szakemberekről szólt, illetve a szakma iránt érdeklődőkről. A leendő burkolók és kőművesek is érdekes információkkal gazdagodhatnak ezeken az alkalmakon, hiszen az egész napos, közel 800 szakember személyes és online részvételével zajló eseményen hasznos szakmai előadások hangoznak el. A legújabb építési technológiák, anyagok, szerszámok mellett idén is számos témában hallgathattak előadásokat a mesterbiztosítástól a munkabiztonságig.
A Mapei alkalmazástechnikai előadásai során megismerhették és ki is próbálhatták a résztvevők az új termékeket. Az építőipari kiállítók pedig egyedi ajánlatokkal készültek: kedvezménnyel vásárolhattak szerszámokat, munkaruhát, kiegészítő eszközöket az érdeklődők. A délután is tartogatott érdekes programot, nagy értékű nyereményeket sorsoltak ki.
Évről-évre vonzza a diákokat a Mapei nagyszabású rendezvénye, idén négy iskolai osztály is ellátogatott, köszönhetően oktatóiknak, akik fontosnak tartják, hogy diákjaikat elhozzák az eseményre. A tanulók bekapcsolódhatnak az életszagú rendezvény forgatagába, hiszen a Szakember Találkozón egy nap alatt, egy helyen, feltárul előttük a szakma esszenciája.
Az alkalmazástechnikai előadásokon
találkozhatnak az anyagokkal, akár ki is próbálhatják azokat, láthatják testközelből, hogyan dolgoznak a képzett alkalmazástechnikusok, végignézhetik a jelenlévő kiállítók új termékeit, megtapasztalhatják, hol tart a szakmájuk a szerszámok, a munkaruházati- vagy munkavédelmi eszközök tekintetében, melyeket ők maguk is használni fognak néhány éven belül.
Noha a szakmunkástanulók intézményi képzésük során az alapfogalmakkal, elméleti háttérrel jól megismerkednek, nagyon hasznos számukra minden iskolán kívüli gyakorlati alkalom. Kiváltképpen, ha azokon a gyártók tapasztalt szakembereitől tanulhatnak közvetlenül, és főleg, ha az építőipar legfrisseb innovációiról.
Az új lehetőségek és megoldások megismerése minden szakember számára elengedhetetlen, a diákok is úgy tudnak majd versenyképes szakemberként a piacon dolgozni, ha nemcsak szakmai készségeiket, hanem termékismeretüket is folyamatosan fejlesztik.
A Mapei rendszeresen hív szakiskolákat a rendezvényre, ám az idei Szakember Találkozót követően - a még nagyobb arányú szakiskolás részvétel érdekében - szeretné az iskolákat támogatni abban, hogy még nagyobb arányban tudjanak bekapcsolódni az eseménybe.
Tapasztalatok szerint
az oktatók szűkös kapacitása vagy a korlátozott anyagi lehetőségek gördítenek akadályt a részvétel elé, a szervezők célja pedig, hogy megtalálják azokat a lehetőségeket, amikkel a részvételben támogatni tudják a szűkösebb lehetőségekkel rendelkező szakintézményeket is.
A Mapei fenti elköteleződésére példa, hogy a Balassagyarmati Szondi György Technikum és Szakképző Iskola burkoló és kőműves tanulói oktatójával éppen a Szakember Találkozón egyeztettek egy sóskúti Mapei gyárlátogatás lehetőségéről. Esetükben nem csak a program lebonyolításában állnak majd rendelkezésre, a Mapei finanszírozza Sóskútra utazásuk buszköltségét is.
A sóskúti gyárlátogatások során testközelből tapasztalhatják meg az érdeklődők, milyen összetett munkafolyamatok húzódnak meg egy-egy zsák termék mögött. A gyárlátogatás alkalmairól itt írtunk részletesebben.
A 7. Országos Építőipari Szakember Találkozó rendezvényt Koji László, az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetségének elnöke nyitotta meg. Fantasztikusnak értékelte az előző év teljesítményét. Emlékeztetett, hogy az építőipar 5400 milliárd forintot épített meg a múlt évben, ez 13 százalékkal több, mint az előtte való évben volt, és ezer milliárddal több, mint a járvány előtti utolsó évben, 2019-ben. Emellett 25 ezer emberrel többet foglalkoztatott az ágazat, mint a járvány előtti időszakban, immár 375 ezer kollégának adva munkát.
Az elnök szerint az építésgazdaság számára ez az év nehezebb lesz, mint a múlt év volt, mert tele van kockázatokkal, bizonytalansággal és kiszámíthatatlan. Ennek okai az állami és önkormányzati megrendelések csökkenése, az építőanyag áremelkedés, valamint az infláció, melyet az orosz-ukrán háború hatása tovább tetéz. Figyelmeztetett, hogy felerősödött a keletről nyugatra menő munkaerő áramlás, már egy nemzetközi méretű munkaerőpiacon kell versenyezni, ezért a szakmunkások megtartása érdekében emelni kell a béreket. Hozzátette, talán most van egy olyan pillanat, amikor nem mennek el többen, mint amennyien hazajönnek.
Koji László aggodalmát és együttérzését fejezte ki a háborús helyzet miatt. Kijelentette, hogy a szakmának fontos felelőssége, hogy aki Ukrajnából érkezik és munkát szeretne, adjunk neki.
A hagyományoknak megfelelő módon, ezen a napon átadták a Mesterek Mestere közönségdíjakat is. A közönség szavazatai alapján 2021. Mesterek Mestere Vér Lajos lett, a második Somogyi Zsolt, a harmadik Nagy Elemér.
A díjra 29 érvényes pályázat érkezett. Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője elmondta, idén nem került kiosztásra szakmai díj. Azzal indokolta a szakmai zsűri döntését, hogy számos pályamunka azonos színvonalú volt, melyek közül nem tudtak győztest hirdetni. Az ügyvezető bejelentette,
2022-ben megújul a 2015-ben alapított Mesterek Mestere díj.
„Úgy éreztük, hogy hét év után ideje megújítani a díjat. Az alapításkor kitűzött célok nem változtak, azonban a világ igen. Míg korábban az építő szakmák megbecsültségéért kellett küzdenünk, ma a legfontosabb feladatunk az építőipar kultúrájának a fejlesztése. Közben pedig felépült egy európai viszonylatban is tekintélyes, közel négyezer fős szakember közösség, amely képessé vált erre a feladatra” – indokolta a változtatásokat Markovich Béla.
A díjat azzal a céllal alapították, hogy az utánpótlás számára példaképeket állítson, növelje az építőipari szakmák presztízsét, elfogadottságát, segítve az építőipar kultúrájának fejlődését Magyarországon. Célja továbbá, hogy újra vonzóvá váljanak az építőipari szakmák a fiatalok számára.
A díjat szakmai és közönségdíj kategóriákban osztják ki. A szakmai fődíj odaítéléséről független szakmai zsűri, míg a közönségdíjról online közönségszavazás dönt. Az elismerésre minden, munkáját magas szinten folytató aktív kőműves és burkoló szakember jelentkezhet, aki önállóan vagy legfeljebb három fős kivitelezői csapat tagjaként dolgozik.
Lovas Róbert, a Weinberg gyártási üzletág igazgatója mutatta meg lapunknak, hogyan járul hozzá a vállalat gyakornoki programja a jövő formálásához.
A központi aszfalt-laboratóriumot és az M44-es autópályát is bejárhatják majd a hallgatók.