Huszonöt lakásos társasház épül Szegeden intelligens fűtési rendszerrel, parkosított udvarral. A lakások értékesítése már folyamatban van, az átadás jövő nyárra várható.
A Felső Tisza-parton, a 18 ezer négyzetméteres Futureal irodaház mögött intelligens otthonok készülnek a Best Home Szeged néven épülő társasházban. A Kis-Tisza utcában az egykori óvoda helyén júniusban kezdte el a kivitelezési munkát a Ferroép Zrt. és a Ferroép-Szer Kft.
A Best Home Szeged terveit a Török Csongor Építésziroda Kft. készítette: huszonöt lakásos társasházat képzeltek el, garázsokkal és irodahelyiségekkel kiegészítve. A két emelettel és tetőtérrel épülő lakóingatlanban a fűtés a mennyezet födémszerkezetébe integrált hűtő/fűtő mezőkkel, illetve a lakások vizesblokkjaiban padlófűtés segítségével történik, a hűtést pedig mennyezet temperálással oldják meg. Az épület tetején elhelyezett NIBE hőszivattyús berendezések látják majd el olcsó hűtési és fűtési energiával a házat, a nyílászárók háromrétegűek lesznek. Automatikus rendszer figyeli a hőfokot és a páratartalmat, a lakások szobái pedig intelligens termosztáttal lesznek felszerelve, így okostelefonnal helyiségenként külön szabályozható a hőmérséklet. A költség egyedi hőmennyiség mérés alapján oszlik el az ingatlan egységei között. A LED-es világítás napelemes rendszerrel működik majd, tehát költségmentes.
Nemesi András, a Best Home Szegedet értékesítő iroda munkatársa elmondta: 14,5 és 41 millió forint közötti áron kínálják a 38 és 100 négyzetméter közötti lakásokat. A tetőtérben épülő egyik 80 négyzetméteres lakáshoz egy csaknem 60 négyzetméteres terasz is tartozik majd, de ez a lakás is a fenti ársávon belül található.
A társasház átadását 2017 júniusára tervezik.
(kép: szegedbesthome.hu)
Nem kérdés, a beruházások gyorsabbá, tervezhetőbbé és költséghatékonyabbá válása megkerülhetetlen, ennek útja az építőipar digitalizációja, és ezen belül is a BIM-re, azaz építményinformációs modell alapú működésre való áttérés. A BIM szemléletmód alkalmazásának az alapja a folyamatorientált működésre és a strukturált adatgyűjtésre való áttérés, valamint ezen adatok digitális módon történő tárolása. Ha mindezek az alapfeltételek megvalósulnak, továbbá rendelkezésre állnak a megfelelő szoftverek és alkalmazások a begyűjtött információ további hasznosítására, lehetővé válik az építési folyamat és a költségek átlátható és egyszerű nyomon követése, sőt, azoknak nagy pontossággal történő előrejelzése.
A napelem-telepítési hullámot lovagolja meg a KÉSZ Csoport többségi tulajdonába tartozó Greenergy egy 10 millió eurós zöld beruházással.