A vízvédelmi beruházás során többek közt töltésépítést és mobilfal készítését is megvalósították. A projekt összefoglalását Vincze László, a Főber Zrt. projektvezető-helyettese közölte lapunkkal.
Elkészült a Felső-Tisza árvízvédelmét szolgáló beruházás, amely a védvonalak árvízszintre történő kiépítését és a védvonalak terhelésének csökkentését szolgálja. A fejlesztés több mint 4,8 milliárd forintból valósult meg a Magyar Vakond Út és Építőipari Kft. kivitelezésében, a mérnöki munkálatokat pedig a FŐBER-UTIBER konzorciuma végezte el.
A beruházás célja az volt, hogy a védbiztonságot a mértékadó árvízszint plusz 1 méteres biztonsági szintjére építsék ki. A munkálatok előkészítése a geodéziai és tűzszerészeti vizsgálatokkal, valamint a régészeti kutatással 2017 januárjában kezdődött meg, a tényleges munkakezdésre pedig 2017 októberében került sor.
A munkálatok során a töltésépítésen kívül résfal és vasbeton-támfal épült, amelynél a plusz egy méternyi biztonságot mobilfal biztosítja. A beruházás keretében az alábbi folyószabályozási művek épültek meg:
A projekt megvalósításánál a területek kisajátítása, illetve annak elhúzódása okozott kihívást. A munkálatok során 22 KV-os elektromos vezetékkiváltást, valamint NA 150 és NA100-as nagynyomású gázvezeték kiváltását is el kellett végezni.
A projektnél jelenleg a műszaki átadás-átvételi eljárás van folyamatban. A fejlesztéssel érintett települések – Kisar, Tivadar, Nagyar – polgármesterei az átadáson pozitívan nyilatkoztak, mert a településeken a beruházás volumene és az építés technológiája, főleg a jelentős földszállítás ellenére minimális volt a lakossági panasz, amit azonban a vállalkozó azonnal kezelt.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.