A Mészáros és Mészáros Kft., valamint a Kötiviép’B Kft. alkotta konzorcium építette torkolati műtárgyon a kidolgozott, elfogadott üzemrendnek megfelelően sor kerül a vízszintemelésre.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság közös beruházásában megvalósuló, „Mosoni-Duna torkolati szakaszának vízszint rehabilitációja” tárgyú, KEHOP-1.3.0-15-2016-00012 azonosító számú projekt építési munkáinak műszaki készültsége elérte a 90 %-ot – tájékoztatott Facebook oldalán az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.
A nagyberuházás a Mészáros és Mészáros Kft., valamint a Kötiviép’B Kft. alkotta konzorcium kivitelezésében zajlik.
A projekt fő célja a Mosoni-Duna torkolati szakaszán a vízszint rehabilitációja: a kis- és közepes vízszintek süllyedésének megszüntetése. Mint korábban is beszámoltunk róla, ezt a problémát a Dunán az 1950-60-as évektől kezdődően kialakult jelentős medersüllyedés okozta.
A fejlesztésben megépült műtárgy az árvízkapu funkciót is biztosító vízszintszabályozó műből, hajózsilipből és a Mosoni-Duna hosszirányú ökológiai átjárhatóságát biztosító halátjáróból áll. Mindemellett a projekt egyik legjelentősebb mérföldköve, a Mosoni-Duna torkolatának áthelyezése, mellyel
a Mosoni-Duna érkező vízhozama immár teljes egészében a műtárgyon keresztül kerül átvezetésre.
A műszaki készültség alapján március 8-tól megkezdődött a létesítmény próbaüzeme, amikortól már a kidolgozott, elfogadott üzemrendnek megfelelően vízszintemelésre kerül sor.
A próbaüzem időtartama 1+1 hónap, amely alatt a hidrológiai feltételektől függően
Sikeres próbaüzemet követően a műszaki átadás-átvétel 2022. május-június hónapra ütemezett, a műszaki átadás-átvétel lezárását követően a létesítményt a kivitelező Mosoni-Duna 2017 Konzorciumtól az igazgatóság fogja átvenni üzemeltetésre.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.