A fővárosban sokéves átlagok dőltek meg, miután visszatért a piacra a bizalom.
14 ezer 389 új lakást adtak át Magyarországon az elmúlt egy évben, összesen 44 százalékkal nőtt a mutató az összehasonlítási időszakhoz képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) éves jelentéséből. Ezzel egyidőben további 38 ezer lakás épül fel még az építési engedélyek, illetve bejelentések alapján.
A használatba vett lakások száma 50,7 százalékkal nőtt a megyei jogú városokban, 69,2 százalékkal a többi városban és 64,8 százalékkal a községekben. Az újépítésű lakások mérete eközben 6 négyzetméterrel, átlagosan 100 négyzetméteresre nőtt.
A piaci szektorban kiemelkedik Budapest: a fővárosi új beruházásokban várhatóan 56,3 százalékkal több otthon épül idén, mint egy évvel ezelőtt.
Tavaly sokéves rekordok dőltek meg a budapesti újlakás-piacon, ahol 2018-ban az értékesítésben és építési volumenben egyaránt ismét erőteljes évet várhatunk – közölte Árendás Gergely, a BudaPart beruházásért is felelős Property Market Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezetője lapunkhoz eljuttatott nyilatkozatában.
2017-re mind a lakás-, mind az irodaépítési kedv megélénkült az országban, és érezhetővé vált, hogy a bizalom visszatért a piacra
- tette hozzá az üzletember, illetve kifejtette: idén erős a kereslet mind a saját, mind a befektetési célra szánt lakások iránt, beindult az újépítésű lakáspiac is. Ez annak köszönhető, hogy az elmúlt években nagymértékben nőttek a reálbérek, illetve leépült a kedvezőtlen hitelállomány.
Az idei év nagy kérdése a kedvezményes ÁFA kulcs sorsa
- olvasható a sajtóközleményben. Az ügyvezető szerint amennyiben a hatályos szabályok nem változnak, nem zárható ki az év második felében a megindított beruházások számának némi visszaesése.
Hozzátette: így is eredményes lehet a 2018-as év a lakásépítések terén a fővárosban, a jelenlegi kilátások alapján idén jóval több lakás épül Budapesten mint egy évvel ezelőtt.
Újabb 2 millió köbméternyi föld megmozgatása a feladat; a korábbi tapasztalat sokat ér, de ez a munka egészen más paraméterekkel bír.
A közműépítések előkészítésében új dimenziókat nyitó talajradarról és az első BIM-es alapon megvalósuló hazai KEHOP-os vízminőség fejlesztési projektről is beszélgettünk Szabadics Rolanddal a Contech Építésügyi Konferencián, amelyhez a magyar cég számos értékes elemmel hozzájárult.