Nemcsak a zempléni térséget, hanem ezen belül szülőfaluját is rendszeresen támogatja a Weinberg alapító-tulajdonosa, akit nemrég avattak díszpolgárrá Lácacsékén.
A zempléniség életérzéséről, annak jelentőségéről mély benyomást kaphattunk a Weinberg ’93 Építő Kft. alapító-tulajdonosával készített korábbi interjúnkban. Derczó István nevét mindenki ismeri a térségben, hiszen lokálpatriotizmusának számos jelét adja. Családi vállalata, mint Magyarország egyik vezető generálkivitelező és acélszerkezetgyártó cége, erősen kötődik szűkebb pátriájához. Bár a három évtizede fennálló Weinberg folyamatos növekedése mára országos szinten jelentős szereplővé tette az építőiparban (amelyet számos szakmai díjjal is elismertek), a teljes vállalatot áthatja a zempléni kötődés. Sárospataki központja mellett számos kistelepülést támogat, köztük Derczó István szülőfaluját is. A cégalapító sok-sok éve jelentős szerepet vállal Lácacséke fejlődésében az oktatás, a kultúra és a művészet területén, támogatja a közösséget és segít megőrizni annak értékeit. Nem véletlen, hogy nemrég díszpolgárává avatta őt a bodrogközi község.
„Derczó István az elmúlt időszakban kimagasló tevékenységével hozzájárult a település és a közösség jóhíréhez, valamint fejlődésének és közösségi életének javításához” – közölte lapunkkal Fedor László András, a település polgármestere. Kiemelte:
„István mély szeretetet és elkötelezettséget érez Lácacséke iránt, és sokat tesz annak fellendüléséért. Büszke a helyi kultúrára, értékekre és hagyományokra, valamint a közösség építésében is tevékenyen részt vesz.”
A polgármester példaként említette, hogy a Weinberg tulajdonosa pályázat révén segítette forráshoz jutni a települést a parókia felújításához, a katolikus templom rekonstrukcióját pedig koordinálta. Ezen túl hozzájárult a helyi Művésztelep megvalósulásához, valamint az itt készült műalkotások, festmények értékesítéséhez.
„Példamutatásával a Lácacsékén élő fiatalabb generációt arra ösztönzi, hogy erős kapcsolatot építsenek ki egymással.”
„Hatalmas megtiszteltetés és egyben különleges érzés volt a díszpolgári cím átvétele” – osztotta meg lapunkkal Derczó István. „Lácacséke mindig közel állt a szívemhez, hiszen itt nőttem fel, és az itteni emberektől, közösségtől kaptam azokat az alapvető értékeket, amelyek egész életemet végigkísérik.
Fontos számomra, hogy visszaadhassak valamit abból a támogatásból, amit egykor itt kaptam. Úgy érzem, azzal, hogy támogathatom a helyi, részben hátrányos helyzetű gyermekeket, valamelyest viszonozhatom a közösség szeretetét és elismerését.”
A Weinberg november 6-án száz ajándékcsomaggal kedveskedett a falubeli gyerekeknek, amelyeket családias hangulatú rendezvényen adott át a falu Csillagpont közösségi házában a cég tulajdonosa. A csomagokat igyekeztek úgy összeállítani, hogy hasznos és örömet okozó dolgokat tartalmazzanak: minden tornazsák-csomagban tolltartó, füzet, radír, kulacs, egy doboz színes ceruza, valamint egy kis édesség fogadta a gyerekeket.
„Azt gondolom – mondta távolabbról tekintve az elismerést a vállalat alapítója –, hogy aki lehetőséget kap egy térségtől, annak cserébe adnia is kell. Mindig figyelemmel kell lennünk a környezetünkre. Ugyanezt a gondolkodást tükrözi a társadalmi szerepvállalásom is, hiszen minden támogató erőmet erre a térségre összpontosítom.
Évek óta a Weinberg is patronálja a Cigándi Sport Egyesület labdarúgó utánpótlás-nevelését és részben a felnőtt csapatot is. A térség meghatározó nevelő klubja a cigándi, beleértve a Felvidékről érkező gyerekeket is.”
Kiemelte, hogy a helyi polgármesterek nagyon sokat tesznek a térség fennmaradásáért, túléléséért, főleg Fedor László Lácacséke, Deák Bertalan Révleányvár és Oláh Krisztián Cigánd vezetői.
„Idén májusban meghívtunk egy német-norvég delegációt a térségbe. A Sárospataki Református Gimnázium sportcsarnokának a felépítésén több mint tíz évig munkálkodtam: végül Wáberer György és Sándor József barátaimmal közösen sikerült ezt véghez vinni: 2018-ra TAO-s forrásból épült meg a létesítmény a Weinberg kivitelezésében, amihez az önerőt mi hárman biztosítottuk vállalkozóként. Lokálpatriótaként a kezdettől fogva részt vettem a Tokaj-Hegyaljai Egyetem előkészítésében tanácsadói, támogatói szerepkörben, jelenleg a felügyelőbizottság tagja vagyok.
Több évtizedes munka eredményeként sikerült két évvel ezelőtt megalapítani az új egyetemet, ami nagy siker a térség életében.”
Derczó István elmondta továbbá, hogy a zempléniség fontos eszközeként kilenc évvel ezelőtt elindította barátaival a dűlőtúrákat is, ahol a meghívott közéleti és gazdasági szereplőkkel egy kicsit más szemszögből ismertetik meg Tokaj-Hegyalja alapértékeit és kincseit. A kezdeményezés zárt klubként működik, de a közösségépítés mellett társadalmi jelentősége is van, hiszen a kapcsolatépítés akár a térség fejlődésének is lendületet adhat.
Újabb 2 millió köbméternyi föld megmozgatása a feladat; a korábbi tapasztalat sokat ér, de ez a munka egészen más paraméterekkel bír.
A közműépítések előkészítésében új dimenziókat nyitó talajradarról és az első BIM-es alapon megvalósuló hazai KEHOP-os vízminőség fejlesztési projektről is beszélgettünk Szabadics Rolanddal a Contech Építésügyi Konferencián, amelyhez a magyar cég számos értékes elemmel hozzájárult.