2025.01.20, Hétfő
Rákosrendezőn Grand Budapest néven épül meg az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hazai beruházása
Képek: Eagle Hills

Rákosrendezőn Grand Budapest néven épül meg az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb hazai beruházása

Forrás: vg.hu, magyarepitok.hu, mti

2025.01.20. 11:15 - Szabó Ákos

A száz hektáron fekvő terület tervezett fejlesztése során 35-40 hektárnyi parkot és közteret alakítanak ki. 330 milliárd forintnyi állami infrastruktúrafejlesztést is terveznek (többek között az M1-es metró meghosszabbítását) és 250-500 méter magas épületeket is emelhet előre meghatározott területeken a befektető.

Hirdetés

Aláírta az ingatlan adásvételi megállapodást az Eagle Hills Csoport a Magyar Állammal arról a fővárosi rákosrendezői területről, ahol Grand Budapest néven épít új városnegyedet a világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztője - írja a befektető Abu Dzabiban található irodájából kiküldött sajtóközleményre hivatkozva a vg.hu.

A projekt 12 milliárd eurós beruházást jelent (ez jelen középértéken megközelíti az 5 ezer milliárd forintot), a hivatalos elnevezés bejelentése előtt Mini-Dubajként és Maxi-Dubajként vált ismertté a beruházás az Egyesült Arab Emírségekből érkező befektető révén – foglalják össze.

 

 

Az Eagle Hills Csoport már bizonyított hasonló jelentőségű fejlesztésben: a belgárdi Waterfront City beruházóiként hazánkkal szomszédos országban is (erről a projetkről lapunkban már beszámoltunk egy, a STRABAG-csoport által kivitelezett elem kapcsán).

 

A beruházás 2 százalékkal járul majd hozzá a hazai GDP-növekedéshez

„A Grand Budapest projekt egy évtizedek óta elhagyatott területből fog létrehozni új világszínvonalú zöld városrészt. A fejlesztés tükrözi azt a víziónkat, hogy olyan tereket hozzunk létre, amelyek mindenben segítik a városlakók hétköznapjait, előtérbe helyezik a fenntarthatóságot és a közösségek fontosságát” – mondta a VG által idézett közleményben Mohamed Alabbar, a projekt vezetője.

Több mint 12 milliárd eurós fejlesztési költségével a Grand Budapest mintegy 2 százalékkal járul hozzá a GDP-növekedéshez, több ezer munkahelyet teremt mind az építkezés, mind az üzemeltetés során, valamint támogatja a helyi vállalkozásokat, növeli a turizmust és az ingatlanok értékét

- hangsúlyozta az arab ingatlanfejlesztő csoport

 

Romos területből okos város

A Grand Budapest vegyes felhasználású ingatlanfejlesztés célja egy évtizedek óta elhagyott városrész felvirágoztatása.

 

A Rákosrendező jelenlegi álapota

A projekt a fenntarthatóság vezérelve alapján épül fel: a tervek gerincét az okos-város koncepció adja, amely

  • energiahatékony épületekben,
  • megújuló energiarendszerekben
  • és intelligens hulladékgazdálkodási megoldásokban nyilvánul meg.

 

Szabadidős, sport- és oktatási beruházások sora is jön

 

 

A Grand Budapest számos sport-, oktatási- és szabadidős létesítmény fejlesztését foglalja magában:

a 100 hektáron fekvő terület tervezett fejlesztése során 35-40 hektárnyi parkot és közteret alakítanak ki.

Az Eagle Hills Csoport az illetékes hatóságoknál megkezdte a szükséges névhasználati engedélyek beszerzésének folyamatát. A projekt a magyar kormány és az Egyesült Arab Emirátusok kormányának támogatásával indulhatott el.

 

Frissítés: 800 millió eurónyi állami infrastruktúra-fejlesztés is jön, 250-500 méter magas épületeket emelhetnek

További tájlékoztatást adott a beruházásról a Nemzetgazdasági Minisztérium, a közleményt az mti közvetlenül dél után szemlézte. Mint írják, az érintett területrészek kijelölése a MÁV Zrt. igényeinek megfelelően, a társasággal szoros együttműködésben valósult meg, melynek alapján Rákosrendező területéből mintegy 85 hektárnyi területet értékesített az állam, nettó 50,9 milliárd forintos vételáron.

A rozsdaövezet felszámolása érdekében az eladásra független szakértő által meghatározott értéken került sor. Az új tulajdonos feladata lesz a terület beruházási tevékenységhez szükséges előkészítése, a hulladékok elszállítása és a környezeti kármentesítés elvégzése is.

Az Eagle Hills által bemutatott elképzelések alapján a terület egyes részein 250 és 500 méter magasságú épületek is elhelyezhetők. A fejlesztés során a beruházónak minden hatályos építészeti, biztonsági és környezetvédelmi szabályt be kell tartania, ezt az állam a legszigorúbban fogja ellenőrizni és betartatni - fogalmaznak a minisztérium közleményében.

Részletezik a várható, háromütemes, mindkét részről feltételekhez kötött fizetési konstrukciót, majd pedig hangsúlyozzák:

az utolsó vételárrész megfizetésének feltétele a megállapodás szerinti, mintegy 800 millió eurónyi (jelen középértéken mintegy 330 milliárd forintnyi) állami infrastruktúra fejlesztés megvalósítása.

Ennek keretében

  • gyalogos- és vasút feletti közúti felüljáró,
  • vasúti pálya fejlesztés,
  • az M1-es metró meghosszabbítása,
  • kerékpárút és gyalogút megépítése,
  • valamint a vasúti pálya befedése valósulhat meg oly módon,
  • hogy felette egy park kialakítható legyen.

A fejlesztések várható időtartamára tekintettel a szerződés lezárására legkésőbb 2039. március 13. napjáig kerül sor, melyet követően a Fejlesztő köteles kifizetni a terület teljes (inflációval növelt) vételárát.

Galéria

AktuálisEagle Hills CsoportGrand BudapestRákosrendezőStrabagvárosrehabilitációbarnamezős beruházásokZugló1-es metrómetrófejlesztésfelüljáró

Hírlevél

Hirdetés