Grátzer Szabolcsot, a Market tervezési osztályvezetőjét kérdeztük a szabvány jelentőségéről és a BIM-fejlesztések irányairól.
A világszerte elismert BSI (British Standard Institution) ISO 19650-2:2018 szabvány szerinti auditját teljesítette sikeresen a Market Építő Zrt., amely az építményinformációs modell (BIM) alapú információmenedzsment nemzetközi szintű követelményeit határozza meg az épületek és mérnöki létesítmények terén. A szabvány a vállalat minden partnere számára biztosíthatja a Market magasszintű digitalizációs kompetenciáját és munkájuk ellenőrizhetőségét.
Amint a balatonfüredi Contech Építésügyi Konferencián a Market Építő Zrt. részéről Grátzer Szabolcs tervezési osztályvezető külön kiemelte: ideje lenne több rétegben vizsgálni a BIM alkalmazását. „Érdemes lenne megnézni mely funkciói milyen projektfázisokban vannak jelen, továbbá azt is, hogy mely projekttípusokban használják jellemzően.” A BIM nagyarányú bevezetéséhez ugyanis szemléletváltásra van szükség, különösen a vezetőknél. A most megszerzett tanúsítvány fontos jele annak, hogy a Marketnél ez a folyamat jó ütemben halad. A szabvány szerinti megfelelés jelentőségéről és a BIM használatának jövőbeli lehetőségeiről Grátzer Szabolcsot kérdeztük.
Számos területen lehet sikerrel alkalmazni a BIM-et, amelynek ráadásul több típusa van. A Market alapvetően a tervezésben és a kivitelezést támogató funkciók ellátásában látja nagy hasznát.
„Ennek megfelelően mi az építményinformációs menedzsmentet az adatcsere folyamatainak szabályozására, térbeli koordináció támogatására, tervi minőségellenőrzésre, műszaki előkészítői és építésvezetői feladatok támogatására használjuk.”
– részletezte a tervezési osztályvezető hangsúlyozva: „projektjeink túlnyomó többsége BIM támogatást élvez. Mára általános elvárássá vált a kollégák körében, hogy elérjék a megosztott egyesített modelleket, sőt, az is, hogy BIM koordinátor támogassa a munkájukat; tőle pedig bármikor kérhessenek adatokat, ellenőrzéseket a BIM modell alapján.”
Grátzer Szabolcs az ISO szabványnak való megfeleléssel kapcsolatban a következőkre hívta fel a figyelmet:
„Két célunk volt ezzel: egyrészt a tanúsítás alatt átnéztük, ellenőriztük a folyamatainkat, működésünket, dokumentumainkat és rögzítettük azon területeket, ahol még fejlődnünk kell.”
„Fontos, hogy – tette hozzá – időnként külső szakértő szemével is lássuk magunkat és tanuljunk ebből. A másik célunk pedig az volt, hogy a későbbi – gyakran külföldi – megrendelőinket könnyen és gyorsan biztosíthassuk a BIM menedzsment, ezáltal a magas minőség, innováció iránti elköteleződésünkről; arról, hogy az ilyen jellegű elvárásaiknak gond nélkül meg tudunk felelni.”
„A tanúsítvány megszerzését – mutatott rá – nem valamiféle külső kényszer (jogi szabályozás vagy megrendelői elvárás) eredményezte, mindez pedig nagy nyugalmat adott az audit teljes folyamata idején. Az eredmény úgy érzem magáért beszél és a kollégáimmal nagyon büszkék vagyunk rá.”
A jövőt illető kérdéseinkre válaszul a tervezési osztályvezető kiemelte:
„szeretnénk bizonyos feladatokat automatizálni, másrészt tovább bővítenénk azon tételek körét, amelyek elszámolása BIM alapon történik.
Előbbivel a BIM koordinátor kollégák leterheltsége csökkenthető, utóbbival pedig a műszaki előkészítő mérnökök és építésvezetők válláról vehetünk le egy nagy terhet, így energiájuk sokkal nagyobb részét fordíthatják majd a mérnöki munkára.”
A HE-DO által jócskán a határidő előtt lezárt projektben nem csupán az aszfalt és a járdák újultak meg: a zöld szempontok is érvényesültek, és egy játszótér is létre jött.
Duális nyílt napot tartottak a nagykanizsai kampuszon, ahol a SZABADICS Hub avatása mellett az egyetem és a vállalat közötti együttműködést is szorosabbra húzták.