A BIM használatára épülő feladatokat elvégezve több mint másfélmillió forintot és két hónapos szakmai gyakorlatot lehet nyerni a magyar magasépítő cégnél.
Egyetemisták számára hirdet pályázatot a Market Építő Zrt. épületinformációs modellezés (Building Information Modelling) témájában. Az első alkalommal elindított Market 21 Days során a hallgatók feladata két részből áll.
Az első részben épületinformációs modell készítésére alkalmas szoftverrel egy kis léptékű, szabadon álló kávézót vagy bárt kell megtervezniük. A második részben ugyanakkor a BIM gyakorlati felhasználása van a fókuszban.
A vállalat kezdeményezéséről Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. innovációért és stratégiai fejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettese számolt be. „Fontosnak tartottuk, hogy a pályázat felhívja a hallgatók figyelmét a BIM-hez kapcsolódó ismeretek fontosságára, valamint a BIM iránti megrendelői igények növekedésére és változásaira” – idézte a vezetőt a cég közleménye. Szintén fontos cél, hogy a diákok a gyakorlatban kipróbálhassák a BIM-ben rejlő lehetőséget.
A 21 napos verseny során további meghatározó szempont volt, hogy olyan kis léptékű, mégis kellően összetett feladatokkal találkozzanak a résztvevők, amelyekkel a különböző szakágakba is belelátnak.
Ahogy azt számos korábbi cikkben is taglaltuk, a BIM egyik fő jelentősége, hogy egyetlen modellben egyesíti a projektben szereplő összes szakág tevékenységeit. Ezáltal többek közt lehetővé teszi a digitális szimulációt az építkezés előtt, jelentősen csökkentve a tervezési hibákat és az ezekkel járó utólagos extra költségeket.
A BIM amellett, hogy összehangolja a szakági tervezők munkáját, a tervdokumentáció minőségét is javítja, illetve az előzetes szimuláláson keresztül segíti az ütemterv tökéletesítését is.
A Market 21Days szakmai kihívása október 7-én kezdődik, jelentkezni szeptember 25-től csapatban vagy egyénileg egyaránt lehet. A versenyre a magyarországi egyetemek építészmérnöki, építőmérnöki, gépészmérnöki, valamint villamosmérnöki képzésén aktív hallgatói státusszal rendelkező hallgatók jelentkezhetnek.
Az összes szükséges információ és a jelentkezési űrlap a Market honlapján ezen a linken található meg.
• 1. helyezett: 1 600 000 forint pénzjutalom,
• 2. helyezett: 900 000 forint pénzjutalom,
• 3. helyezett: 500 000 forint pénzjutalom.
A diákok mindhárom helyezés esetén lehetőséget nyernek két hónap szakmai gyakorlat elvégzésére a Market Építőnél (vagy annak valamely leányvállalatánál megállapodás szerint). A dobogósok emellett lehetőséget kapnak a pályázat anyagának a Market Építő menedzsmentje felé történő prezentációjára is.
A három legjobb munkát négyfős szakmai zsűri fogja kiválasztani, közülük kerül ki a végső győztes. Báthory Balázs hangsúlyozta, úgy állították össze a zsűrit, hogy a pályaműveket a lehető legtöbb szempontból vizsgálják.
„A leginkább a hasznos, praktikus, előremutató, innovatív gondolatokat keressük minden területen, legyen az BIM-menedzsment, tervezés vagy kivitelezés.”
A formailag és tartalmilag megfelelő pályázatok értékelését a Market Építő szakmai bizottsága végzi. A zsűri tagja többek között:
A hazai szakmai zsűri mellett részt vesz a pályázatok értékelésében a brit BIM Academy részéről Graham Kelly is, a virtuális kivitelezés nemzetközi szakértője.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.