A szerződésben előre rögzített alapanyagárak helyett a statisztikai hivatal által megállapított drágulás alapján újraszámolhatják a projekt értékét.
Hosszú távú megoldást keres a román kormány az építőipari alapanyagok drágulása okozta problémára. Emiatt egy olyan rendelet elfogadására készül,
amely lehetővé teszi, hogy a közberuházások elvégzésére leszerződött kivitelezők esetében az önkormányzatok ne a szerződésben előre rögzített alapanyagárakat vegyék figyelembe, hanem a statisztikai hivatal által megállapított drágulás alapján számolják újra a munkálatok értékét.
A hírt a román fejlesztési minisztérium közölte, amelyet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) jelöltje, Cseke Attila irányít.
A minisztérium a román kormány ülésén olyan kormányrendelet-tervezetet terjesztett be elfogadásra, amelynek értelmében az önkormányzatokkal közberuházások elvégzésére leszerződött kivitelezők kiegészítést kérhetnek az eredeti szerződés értékéhez képest. Az önkormányzatok pedig újraszámolhatják a költségeket, figyelembe véve a statisztikai intézet által közölt drágulást.
Többletköltség esetén az országos finanszírozású programoknál az önkormányzatok a szaktárcához fordulhatnak további finanszírozásért.
Cseke Attila hangsúlyozta, hogy a kormányrendelet nem csupán pillatannyi megoldást nyújt, hanem hosszú távú módszert ajánl az építkezési alapanyagok árának mindenkori ingadozására. "Így akár árcsökkenés esetén is alkalmazható lesz ez az intézkedés" - mondta a miniszter. A miniszter szerint ezzel Románia az első uniós tagállamok között oldja meg az építkezési alapanyagok drágulása okozta problémát.
Hasonló megoldásként a nagyobb építőipari projektek indexálása - amelynek alapján a szerződéses összeg meghatározott mértékkel a szerződés módosítása nélkül változik - korábban a magyar építőipari szereplők körében is felvetődött. A 2019-es ágazati körképünkben több nagyvállalat képviselője is említette ezt a lehetőséget.
A román kormány szerdai ülésén szintén első olvasatban tárgyalta, és várhatóan a jövő héten el is fogadja azt a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet, amelynek értelmében a fejlesztési minisztérium 3 milliárd lej (216 milliárd forint) többletköltséget biztosít a helyi beruházásokra.
Erre az intézkedésre szintén azért van szükség, mert az építkezési alapanyagok árának növekedése, valamint az építőiparban történt béremelések miatt a romániai önkormányzatok nem tudják fedezni az építők megemelkedett kiadásait, így számos helyi közberuházás befejezése veszélybe került.
Az akár hónapokkal gyorsabb kivitelezés több hónapnyi kamat és organizációs költség megtakarítását eredményezi. Az INETON Kft. előregyártott vasbeton termékeinél ezúttal a felhasználási lehetőségeket vizsgáltuk meg, az előregyártás újabb szempontjait körbejárva.
A szakminisztérium, illetve olyan vezető iparági szereplők is részt vettek az ÉVOSZ BIM-konferenciáján, mint a Market, a Duna Aszfalt, az Óbuda-Újlak, valamint a CÉH.