Az ÉVOSZ által indított Építőipari Hazahívó program ismerteti az építőipar helyzetét és jövőjét, emellett képet ad a hazai foglalkoztatás feltételeinek folyamatos javulásáról.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Média Tagozatának közreműködésével készült SPAKLI’21 podcast decemberi adásában a szervezet által indított Építőipari Hazahívó program eredményeiről beszélgettek a résztvevők: Koji László, az ÉVOSZ elnöke és ifj. Lipcsei Gábor az Óbuda-Újlak Zrt. vezérigazgató-helyettese. A műsor állandó vezetője Náray Balázs.
Az ÉVOSZ, mint az ágazat érdekképviseletét ellátó szervezet a program keretében bemutatja az építőipar helyzetét és jövőjét, képet ad a hazai foglalkoztatás feltételeinek folyamatos javulásáról, bemutatja a hazai otthonteremtés és családalapítás támogatásának elemeit, valamint céges partnereivel együttműködve képet ad a konkrét munkalehetőségekről, feltételekről és azokról a nagyszabású projektekről, amelyeknek az itthon dolgozó munkatársak részesei lehetnek.
A program keretében novemberben került sor egy müncheni eseményre, melyről lapunkban is beszámoltunk. Koji László a beszélgetés elején elmondta, hogy
a választás nem véletlenül esett a bajor tartományi fővárosra: itt foglalkoztatják ugyanis a legtöbb magyart az építőiparban. Hozzátette: a válság éveiben, 2008 és 2013 között, a szakmában 35 000 szakmunkás és mérnök vándorolt ki Nyugat-Európába dolgozni.
„A program tulajdonképpen egy párbeszéd: a kint dolgozó kérdez, mi pedig válaszolunk. Mi alatt a szövetséget értem, és azokat a sikeres magyar vállalkozásokat, akiknek van tehetsége hazahívó értékű ajánlatokat tenni a dolgozók felé. Elmagyarázzuk a munkavállalóknak, hogy miért van rájuk szükség, és partnereinken keresztül testreszabott ajánlatokat tudunk nyújtani számukra”
– mondta el az ÉVOSZ elnöke.
Ifj. Lipcsei Gábor, aki az Óbuda-Újlak Zrt. képviseletében részt vett a müncheni eseményen, elmondta, hogy a 2019-es és az idei rendezvény közötti lényeges különbséget abban látja, hogy 2021-ben hatalmas szerepet kapott az online tér, így nagyságrendekkel több embert tudtak megszólítani.
„A világ egészen nagyot megváltozott rövid idő alatt: üzletágak születtek és mentek tönkre, de az a piaci környezet, melybe mi visszavárjuk − esetünkben − a mérnököket, az nem változott. A válság utáni sokéves felívelést követően a hazai építőipar jelenleg stabil pozícióban van, amit a járványhelyzet sem tudott kibillenteni. Számomra ez volt az idei börze legfontosabb momentuma”
− tájékoztatott a vezérigazgató-helyettes.
Koji László elmondta, hogy
a külföldön dolgozó magyaroknak nincsen hiteles képük a hazai helyzetről, így az ÉVOSZ programjának egyik célja, hogy hiteles képet nyújtson az itthoni foglalkoztatási körülményekről. Az érdeklődők számára egy online felületet is létrehoztak, ahol igyekeznek a kérdéseiket megválaszolni.
Az ÉVOSZ elnökének tájékoztatása szerint a legtöbb kérdés az elérhető nettó jövedelemmel kapcsolatos, emellett gyakran felmerül, hogy legálisan és milyen időtartamban tudják foglalkoztatni a munkavállalókat.
A beszélgetés résztvevői kitértek arra is, hogy milyen tapasztalattal és végzettséggel rendelkező szakembereket várnak vissza, és milyen kereseti lehetőségeket tudnak biztosítani számukra. Előbbiekről és számos egyéb érdekességről többet tudhatnak meg a Spakli ’21 adásából.
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.