Az energetikai kihívásokra felkészítő átképzések is az új kecskeméti létesítmény tanrendjének kiemelt részét képezik.
Stratégiai szintre emelte az utánpótlás- és felnőttképzést a KÉSZ Csoport: új tanműhellyel bővül a cégcsoport kecskeméti képzőközpontja – írják tájékoztatójukban.
Az új helyszín fókuszában a technikusképzés, az energetikai kihívásokra felkészítő átképzések, valamint a meglévő munkavállalók folyamatos fejlesztése áll. A vállalat szakképzési tevékenységét koordináló Edupark Nkft. szegedi és kecskeméti képzésein idén közel 700 fő vesz részt.
Miközben 2025. első negyedévében közel 385 ezren dolgoztak Magyarországon az építőiparban, továbbra is jelentős a szakemberhiány. A KSH hivatalos adatai alapján mintegy 1800 üres álláshely várja az építőiparban elhelyezkedni vágyókat, aminek betöltéséhez elengedhetetlen a szakemberképzés erősítése – emeli ki a lapunkhoz eljuttatott közleményében a KÉSZ Csoport.
Hangsúlyozzák: stratégiai szinten kezelik az utánpótlásképzés kérdését.
A vállalatcsoport az elmúlt időszakban ezen a területen is újabb mérföldkőhöz érkezett: Szegedi fejlesztések után a kecskeméti oktatási bázis is új tanműhellyel bővül nyílik, ami egy újabb villanyszerelő, egy megújult gépész (CNC forgácsoló) egységet, valamint két oktatótermet foglal majd magában.
A vállalat szakképzéseit koordináló Edupark Nkft. célja, hogy modern, iparági igényekhez igazodó képzéseket biztosítson. A szegedi 1200 négyzetméteres tanműhely után Kecskeméten is korszerű kibővült oktatási infrastruktúra várja a tanulókat és a tanulni vágyó felnőtteket. Az új bázis multifunkcionális, könnyen átalakítható terekkel és a legújabb oktatástechnológiával segíti a diákokat. A tanulók olyan keresett szakmákat sajátíthatnak el, mint a villanyszerelés, az épületgépészet, a hegesztés vagy éppen a CNC programozás.
„A tanműhelyek nemcsak az utánpótlásképzést, hanem az átképzést és a szakmai továbbképzést is szolgálják. A célunk az, hogy a KÉSZ Csoporttal hozzájáruljunk az ágazat munkavállalóinak fejlesztéséhez, melyben különös figyelmet fordítunk az energetikai korszerűsítés kihívásaira. Emellett a jövőben a technikusi képzések bővítését is tervezzük, amellyel a magasabb szintű szakképesítést, valamint a végzett technikusok munkahelyi integrációját szeretnénk támogatni” – mondta Naderi Zsuzsanna a Edupark Nonprofit Nkft. ügyvezetője, akivel korábban lapunk is átfogó interjút készített.
Az Edupark jelenleg két városban, Szegeden és Kecskeméten működik.
A 2024/2025. tanévben 339 tanuló és 334 felnőtt vett részt szakmai oktatásainkon. A képzések sikerességét jól mutatja, hogy a tanulók 97 százaléka sikeres szakmai vizsgát tett, a lemorzsolódási arány pedig mindössze 2 százalék. A tanulói elégedettség 82 százalékos, a végzősök 43 százaléka pedig továbbtanul.
A képzések minőségét az is bizonyítja, hogy az Edupark tanulói kiemelkedő eredményeket értek el rangos szakmai megmérettetéseken: a „Szakma Sztár” versenyen a Hegesztő szakmában I. helyezést szereztek, míg a nemzetközi „Junior Skills” versenyen épületgépész ágazatban I. és V. helyezést ért el két Eduparkos technikus tanuló.
Hangsúlyozzák: KÉSZ Csoport iparági összefogás keretében is népszerűsíti az építőipari szakmákat: 2022-ben két meghatározó, magyar tulajdonú ágazati szereplővel, a Bayer Construct Zrt.-vel és a Market Építő Zrt.-vel közösen alapította meg a Tudásépítő Team Ágazati Képzőközpont Nonprofit Zrt.-t, amelynek célja az utánpótlásképzés segítése, valamint az ágazatban dolgozók elismertségének növelése. A vállalat megítélése szerint az ilyen típusú korszerű oktatási központok létrehozása jelentős szerepet játszik az utánpótlás-nevelésben és az ágazat versenyképességének növelésében.
A közleményt zárva kiemelik még: a KÉSZ Csoport kiemelt figyelmet fordít az oktatásra saját dolgozói körében is, és a kötelező munka- és tűzvédelmi képzéseknél sokkal szélesebb tanulási és fejlődési lehetőséget biztosít.
2023-ban például összesen nyolcvan különféle képzésen vettek részt a munkatársak, összesen több mint 110 ezer tanóra keretében, az egy főre jutó éves képzési óraszám pedig megközelítette a 60-at.
A MOL-csoport márciusban jelentős lépést tett a projekt megvalósítása felé, most pedig egyelőre nem végleges koncepcióterveken is láthatjuk, milyen létesítmények kialakítása a céljuk. Az átadás 2027-ben várható.
A BudaPart, a Dürer Park és a BEM Center fejlesztője, a Market Építő Zrt. ingatlanfejlesztésre szakosodott vállalata jubilál.