Budapest belvárosában, az V. kerületben épül a 2020-ra öt szint mélységű föld alatti térrel elkészülő Szervita Square Building a Horizon Development fejlesztésében, amelynek alapozási munkálatait a DVM group partnereként a HBM Kft. végzi. A Magyar Építőknek adott interjújában a projekt aktuális állásáról és a kihívásokról Almási István építésvezetőt kérdeztük.
A HBM Kft. a kivitelezés során speciális mélyépítési feladatokat lát el. A Szervita téren korábban egy parkoló- és irodaház állt, amelynek bontását a DVM group kivitelezte, és ezután vehette át a munkaterületet a HBM. A réselési munkák már augusztusban befejeződtek, ezt követően a nagytömegű földmunkával párhuzamosan került sor a pinceszintek bontására, szeptemberben pedig megkezdődtek a résmegtámasztó horgonyzási munkálatok – tudtuk meg az építésvezetőtől.
A résfal három sorban kihorgonyzott, ideiglenes megtámasztó rendszerrel készül. A munkafolyamat különleges része a középső sortól következett, amikor már több méternyi külső talajvíznyomás nehezedett a résfalra, ehhez pedig speciális vízalatti horgonyok készítésére volt szükség.
Az építésvezető kiemelte, hogy egy ilyen mélyépítési munkában minél több munkafázis van egyszerre jelen, annál nagyobb kihívással kell szembenézniük tervezés és kivitelezés közben is. Fontos része a projektnek egy kiépített monitoringrendszer, amely a környező építmények viselkedésnek folyamatos megfigyelésével biztosítja a beruházó számára az építkezés környezeti hatásainak állandó kontroll alatt tartását.
„A gödör 17 métert meghaladó mélysége igazi kuriózuma a megvalósításnak, de nem mondható átlagosnak a több mint 20 méteres résfalmélység sem” – emelte ki az építkezés különleges paramétereit a vezető.
A speciális kivitelezés speciális megoldásokat igényel. Ehhez kapcsolódóan Almási István kifejtette, hogy a magyar építőipari környezetben újszerű megoldásnak számít az általuk használt horgonykészítési technológia, ami lehetővé teszi, hogy több rétegben – kavicsban és agyagban egyidejűleg – használják a horgonyokat.
Az építésvezető fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a munkatérhatároló szerkezetnek magas talajvíznyomásnak kell ellenállnia, éppen ezért kiemelt szerepet töltenek be a víz alatti horgonyzásban a speciális vízkitörésgátlók.
Almási István megjegyezte, hogy nagy különlegessége még az építkezésnek a több mint 17 m mélység fölé épített acélplatform, ami az helyszín szűk organizációs területét növeli meg, a munkagödör fölé benyúlva.
A kivitelezés szervezése szempontjából is számos kihívással kell szembenéznie a HBM-nek az építkezésnél. „A munkaterület nem túl nagy, a gödör mérete viszont óriási, és a sokféle iparág egyidejű munkája kihívások elé állít bennünket a szervezés terén” – fejtette ki az építésvezető. A munkaterületen kívüli környezet is tartogatott nem várt helyzeteket a Bárczy István utcára korlátozódó forgalomtechnikai organizáció formájában, ami a Szervita téren zajló másik építkezés miatt igényelt különös figyelmet. A gondos projektelőkészítés, valamint a fejlesztővel történő szoros együttműködés segítségével azonban a HBM sikerrel oldotta meg az építkezés során felmerült új helyzeteket.
„Nemcsak a környezetet és a szomszédos épületeket figyeljük, ugyanis a monitoringrendszer részeként több inklinométer csövet is beépítettünk a résfal különböző pontjain, amelyek az adott falszakasz közepére kerültek elhelyezésre és a résfal mozgásait mérik” – tudtuk meg Almási Istvántól.
A szakember azt is hozzátette, hogy emellett geodéziai mérőpontokat és csapokat is elhelyeznek a gödörben szintenként lefelé haladva, amiket két rögzített mérőállásról mérnek, hogy kiszűrhessék az esetleges méréstechnikai pontatlanságokat.
Almási István elmondta, hogy a HBM munkája az építkezésen a horgonyzással és a résfal felülettisztításával fog véget érni március-április folyamán, hamarosan pedig átadják a munkaterületet a szerkezetépítő társvállalkozónak. A munkálatok befejezése után a monitoringrendszerrel még egy éven keresztül folyamatosan megfigyelik majd mind a gödröt, mind a szomszédos épületeket és az utakat.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.