Lezárult a BFK által meghirdetett társadalmi egyeztetés az Új Duna-híd úthálózatának pesti nyomvonalára vonatkozóan.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy online társadalmi egyeztetés indult az Új Duna-híd („Galvani híd”) úthálózatának második szakaszáról, a Gubacsi út-Illatos úti csomóponttól az Üllői útig tartó nyomvonalról.
A szakaszra vonatkozóan a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa (FKT) 2020 februári határozatában hat nyomvonalváltozat vizsgálatát és társadalmi egyeztetését írta elő, ezt a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) végezte el. A széleskörű társadalmi egyeztetés 2020. szeptember 25-én indult, a kérdőíves felmérés kitöltésére közel egy hónapon keresztül, 2020. október 20-ig volt lehetőség.
Az alábbi nyomvonalváltozatok közül lehetett választani:
A nyomvonalak a videóban tekinthetők meg
Két olyan változat van, amely a válaszadók visszajelzései alapján mérlegelés tárgyát képezheti: az egyik, a Kiserdő szélén vezetett alagút megépítését jelentő változat, a másik pedig a Határ út mai nyomvonala alatt vezetett alagutat jelenti. A kettő közötti különbség abban áll, hogy míg a Kiserdő alatt vezetett alagút távolabb van a Határ úti házaktól, de érinti az erdő területét, addig a Határ út alatt vezetett alagút esetén az erdő érintetlen marad, viszont az út közelebb kerül a házakhoz.
A kettő közül az előbbi verzió alváltozatának tekinthető a Wekerlei Társaskör Egyesület által felvetett, Illatos-árok mentén húzódó, a Kiserdőn keresztül vezetett nyomvonalterv is, melyet a civil szervezet kérésére szintén megvizsgáltak. Ennek eredményét a budapestujkorutja.hu oldalon közzéteszik.
A két változat közül a Határ út alatti alagúttal számoló tervezet élvez nagyobb támogatást.
A nyomvonalváltozatok közötti döntés meghozatalára a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának egyik soron következő ülésén kerülhet sor.
A Budapest Fejlesztési Központ (BFK) és a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) beruházásában tervezett új hídon 2x2 forgalmi sávot, kerékpárútat és járdát, illetve villamosközlekedést terveznek. A Galvani út vonalában megépülő Új Duna-híd jelentősen csökkentheti a belvárosi hidak forgalmi terhelését azáltal, hogy tehermentesíti a Rákóczi hidat, így az nagyobb mértékben lesz képes forgalmat átvenni a többi belvárosi hídtól.
Az Új Duna-híd által megteremtett új közlekedési kapcsolat emellett jelentősen rövidíti azokat az útvonalakat, ahol ma a közlekedők nagyobb kerülőkre kényszerülnek, ezáltal felesleges időt, energiát, járműkilométert takarít meg.
A híd így jelentősen hozzájárul nemcsak a belváros forgalomcsillapításához, hanem a déli városrészek hatékonyabb összekapcsolásához.
A híd lakossági támogatottsága igen magas, amelyről egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk.
Az 1200 négyzetméteres épület egy tágabb beruházási program részeként készült el.
A műemléket az MCC projektjeként restaurálják.