A Merkbau kivitelezésében épülő új tűzoltósági és katasztrófavédelmi központ három szinten a legmodernebb feltételeket biztosítja, és fel is gyorsítja a kármentők munkáját.
Ahogy arról többször is beszámoltunk, új épületekkel és korszerűsítési munkálatokkal fejlesztik a Pécsi Katasztrófavédelmi Kirendeltséget, illetve a Pécsi Hivatásos Tűzoltó Parancsnokságot. A fejlesztésben két új objektum születik: míg az Engel János utcában a meglévő épületet átalakítják, illetve a régi mellett egy új laktanyaépület is létre jön; addig a Tüzér utcában zöldmezős beruházásban új épületet emelnek, ennek kivitelezője a Merkbau Zrt.
Utóbbi projektet bemutatva április 21-én sajtónyilvános bejárást tartottak, melyen Vetusinszki Balázs pécsi kirendeltségvezető és Sárkány Sándor hivatalvezető kalauzolta a média képviselőit.
Ahogy az eseményen is elhangzott, a projekt egyik jelentőségét az adja, hogy az új helyszínnek köszönhetően Pécs déli régiója gyorsabban megközelíthetővé válik: ezáltal a katasztrófavédelem tűzoltóegységei az eddiginél gyorsabban tudnak a káreseményekhez vonulni. Ez az új központ 120 ezer biztonságát fogja garantálni Pécsett és a város környékén.
A zöldmezős projekt a Merkbau Zrt. kivitelezésében 2021 márciusában kezdődött. A tervezett vasbeton szerkezetű épület háromszintes lesz, és 86 dolgozó befogadására lesz alkalmas. Az új épület minden elemében korszerűbb és modernebb lesz, mint a korábbi: a jelen előírásoknak megfelelő energetikával és korszerű gépészeti és elektromos hálózattal rendelkezik majd.
Az épület földszinten négy szerállás, hírközpont és több technikai helyiség épül, ezek fölött alakítják ki a tűzoltók 24 órás szolgálatához szükséges hálókörleteket. Az első emeleten ugyanis a tűzoltóparancsnokság szolgálatot ellátó állománya kap helyet. A második emelet a katasztrófavédelem kirendeltségének helye lesz, elsősorban irodáknak helyt adva.
A projekt érdekessége, hogy az első emeleti szinteken két csúszóaknát is kialakítanak, amelyek által azonnal a szerállásokra juthatnak a tűzoltók, majd beöltözve rögtön indulhatnak a bevetésre.
A program részeként sportpálya, valamint magasnyomású teherautó mosó és könnyűszerkezetes gépkocsigarázsok is készülnek. A garázsokban két gépjárműfecskendő (a tűzoltóautók leggyakrabban használt csoportja – a szerk.), egy műszaki mentő és egy magasból mentő szerkocsi elhelyezését kell biztosítani. Az összesen 1600 négyzetméteres épület az utca felöl lejtősen kialakított behajtó rámpával közelíthető majd meg.
A két külön projektet tartalmazó teljes beruházás a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében, a magyar állam és az Európai Unió nettó 4,2 milliárd forint támogatásából valósul meg.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.