2025.07.10, Csütörtök
Eltűnőben a Gellért-hegyen ejtett tájseb – Lebontották a Munkásőrség parancsnoki épületét

Eltűnőben a Gellért-hegyen ejtett tájseb – Lebontották a Munkásőrség parancsnoki épületét

magyarepitok.hu

2025.07.10. 07:00 - Sándor Csilla

Huszonötezer köbméter törmelék keletkezett az állampárti időszak félkatonai szervezetének, a Munkásőrség Országos Parancsnokságának, iskolájának és a kollégiumának bontásából, amelyet a ZÁÉV végzett el. A Gellért-hegyen álló vasbeton épületek bontási hulladékait 98 százalékban újrahasznosították. A telken a tervek szerint a Mathias Corvinus Collegium új központja épülhet fel.

Hirdetés

Titkosan kezelt objektumnak számított, nemcsak a rendszerváltás előtt, hanem az utána következő években is a  Munkásőrség Országos Parancsnokságának és Tisztképzőjének Gellért-hegyen lévő épületegyüttese. Az ok prózai: a Munkásőrség 1989-es feloszlatása után, a  Teve utcai központjának elkészültéig, az Országos Rendőr-főkapitányság és a XIII. kerületi rendőrség használta azokat bázisként.
A terhelt múltú épületekben azután a BM oktató központját, majd a Balassi Intézetet helyezték el, aztán az MCC vált az épület birtokosává. Az a döntés született, hogy a munkásőrség egykori főhadiszállásának korszerűtlen épületeit lebontják, a helyükre új, modern campus épül.

 


A Somlói út és a Szent Sebestény köz által határolt saroktelken, a Spiró Éva által tervezett kollégium és a kétszeres Ybl-díjas Pázmándi Margit tervei alapján felépített irodaépület bontásával a közbeszerzési eljárás lefolytatása után a ZÁÉV-et bízta meg a beruházó, Gerhardus Talentum Ingatlanfejlesztő Kft..

A két épület helyére egy épül

A bontáson kívül a terület stabilizálási munkálatainak elvégzése szerepelt a projektben. Ezek lezárultával épülhet fel a Mathias Corvinus Collegium tervpályázatán kiválasztott, az Ybl-díjas Ferenc Marcell és irodája, a NAPUR Építész Iroda által tervezett oktatási központ.
Az MCC célként határozta meg, hogy a Gellért-hegyen ütött tájsebet begyógyítva egy igényes, zöldfelületekben bővelkedő campust hozzon létre.


A korábban itt lévő két, összesen mintegy 6600 nm alapterületű épületek helyére egy, kb. 4500 nm alapterületű épül majd.

 

 

Bevetették a vízágyúkat 

A két épület bontását a ZÁÉV Zrt. végezte el, az 1976 nm alapterületű, valamint a másik 4620 négyzetméteres épület bontásából mintegy 25.000 m3 törmelék keletkezett. Takács István projekt főmérnök portálunknak elmondta, a bontást megelőzően a terület több pontjára vízágyúkat telepítettek, ezenkívül kézi tömlőkkel is folyamatosan locsoltak, hogy a beépített szórófejes bontógépeket így is támogassák abban, hogy minimalizálják a munkálatokkal járó porszennyezést.
A munkaterület lakóépületekkel körbe vett, így a térbeli organizáció terveit úgy készítették el, hogy az a zajvédelmet is támogassa.

 

Kiderültek a titkos épület titkai

A titkosan kezelt épületnél használt szigetelőanyagokban és az egykor kollégiumként használt épület tetején azbeszt tartalmú anyagokkal találkoztak, amelyeket az előírások szerint ártalommentesítettek és elbontottak. A munkálatok ezen szakaszát – mondta el portálunknak  a ZÁÉV szakembere - ,folyamatos lezárások mellett végezték el, az épületek tetején lévő azbeszt tartalmú anyagok felszedése pedig speciális, teljesen zárt, erre a célra kialakított alacsony nyomású térben történt meg.

 

A felső szintektől lefelé építkeztek

 A Munkásőrség bázisát az állampárti korszakban Lift-Form, vagyis emelőzsalus technológiával építették. Ennek a lényege, hogy a födémeket és az épületszerkezetet a legmagasabb ponttól kezdték el szintenként lefelé építeni. Ehhez acél csőoszlopokat állítottak fel, majd azokat betonnal öntötték ki. Az egyes szintek födémének betonozásához szükséges műanyag födémzsalut egy acél térrácsra helyezve hidraulikus emelővel a legfelső szintre emelték, a legfelső födém kibetonozása után az alatta lévő födém szintjére süllyesztve a térrácson elhelyezett zsaluzatot. Leegyszerűsítve, felülről lefelé haladt az építkezés.

 

A körforgásos gazdálkodás megoldásait alkalmazták

A megrendelő már a közbeszerzési eljárásban megfogalmazta a bontási anyag újrahasznosítását a lehető legmagasabb arányban.

A ZÁÉV kiemelkedőnek számító 98 százalékos értékkel zárta le a projektet.

Takács Istvántól megtudtuk, hogy a betonőrleményt a szállítóutak és az organizációs területek kialakítása mellett, a területrendezéseknél és a támfal melletti visszatöltésnél tudták hasznosítani, illetve más építőipari projekteknél használták fel.
A fémhulladékokat az öntödékbe szállították, míg a műanyag egyebek mellett granulátumként kerül vissza a termékgyártásba. Az üveg és a fahulladék is aprítás után hasznosult ismét.

 

Évtizedes kockázatot számoltak fel a habbetonnal

A Somlói út alsó szakaszának állékonysága, az altalaj szerkezete, valamint a rétegvizek okozta kimosódások révén több évtizede problémaként volt jelent. Az útkezelő a 2010-es évek elején a közlekedési folyosón keletkezett beszakadás miatt korlátozta a forgalmat.


Egy korábbi feltárás során rátaláltak egy közel 500 köbméteres üregre, ami a Somlói utat a teljes keresztmetszetében átszeli, ezáltal átnyúlik az I. kerületből egy XI. kerületi telek alá is.

 


A beruházás előtt ismét elvégezték az állapotfelmérést, az eredmények alapján készítették el a tömedékelési tervet. Az út alatti üreg nemcsak a környék közlekedésére jelentett állandó kockázatot, hanem megnehezítette az építési forgalom, a gépek, szállítóeszközök számára is a munkaterület megközelíthetőségét. Az üreget folyamatos bányamérnöki felügyelet mellett jól terülő 1000 kg/m3 testsűrűségű habbetonnal töltötték fel, miután erről egyeztettek és együttműködési megállapodást írtak alá az érintett önkormányzatokkal.

Statikailag stabilizálni kellett a hegyoldalt

A bontási feladatok mellett a ZÁÉV feladata volt a munkaterületen a környezet biztonságát szavatoló munkatérhatároló cölöpök elkészítése. Ehhez több szinten lavírsíkokat építettek ki, ezeket közlekedési utakkal kötötték össze, hogy a cölöpözőgép biztonságosan tudjon egyik munkaterületről a másikra közlekedni.

 

 


A földmunkák során  30 000 mföldet és sziklát termeltek ki és szállítottak el a területről.

A terület statikai biztosítására munkatérhatároló cölöpfal épült. Ezt a műveletet a tervezett épület alapozási síkja és a talajviszonyok tették szükségessé. A területen – derült ki a magminta-vételes fúrások adataiból - váltakozva helyezkedik el a márgás és dolomitos kőzet, továbbá a környező utak közel futnak az építési területhez, ezért statikai szempontból fontos volt a munkatérhatárolás ilyen formája. Összefüggő talajvízszinttel nem, de rétegvizek előfordulására kellett számítani a munkaterületen.

Cölöpfalakat ékeltek a sziklákba

A terület statikai biztosításához 780 mm átmérőjű, 2,5 méteres osztásközű munkatér-határoló vasbeton cölöpöket helyeztek el.  Takács Istvántól megtudtuk, a cölöpök hossza - a kőzetviszonyoknak megfelelően - 10-15 méter között váltakozik, ezeket a helyszínen készítették el.

 


Védőcsöves fúrt hézagos cölöpfal készült a Bauer BG 30-as cölöpfúró gépe segítségével, amelyre kőzetfúró fejet szereltek. Az iránycsőként alkalmazott, védőcsővel készült cölöpfal, olyan fúrt cölöpökből álló fal, ahol fúrás közben a cölöp irányát a fúrással egy ütemben talajba hajtott acél védőcső biztosítja. Az acél iránycső 5-6 méterig történő lehajtásával párhuzamosan történt a furat elkészítése is. Amikor elérték a tervezett mélységet visszahúzták a fúrószerszámot, majd a védőcső és az állékony talajréteg által biztosított, dobfúróval előzetesen kitakarított furatba kerül behelyezésre az armatúra. A furat felbetonozását a betonozó cső segítségével végezték el.

Összesen 101 cölöpöt készítettek el, a támfal mellől a vízelvezetést egy drain rendszer kiépítésével oldották meg.

A ZÁÉV szakembere elmondta, kihívást jelentett a különösen kemény márga és dolomit váltakozása a cölöpök fúrása során és a horgonyzáshoz szükséges sziklakitermelésnél is.

Jó szomszédi viszony

A munkaterület környékén lakóingatlanok és oktatási, nevelési intézmények találhatóak. Az épületekről a bontás elkezdése előtt állapotrögzítés történt. A projekt kapcsán, kiemelt szerepet kapott a beruházó és a kivitelező párbeszéde a lakossággal.
A megrendelő a bontási munkákat megelőzően lakossági fórumot tartott, amelyen a tervező, NAPUR Építész iroda, a lebonyolító és műszaki ellenőri feladatokat végző FŐBER Zrt. és a kivitelező ZÁÉV részvételével részletes tájékoztatást adtak a munkálatokról.

 

Az óvoda vezetőinek, a szülői munkaközösségnek személyes tájékozódási lehetőséget biztosítottak a zaj, a por, az azbesztmentesítésről, valamint az olajtárolóhoz kapcsolódó környezetvédelmi intézkedésekről is.
Takács István a projekt kapcsán elmondta:

kihívást jelentett a lakóépületek és az utak közelsége. A porszennyezést folyamatos, többirányú locsolással próbáltunk meg csillapítani, a kipattanó darabokkal szembeni védelmet a precíz, nagy odafigyeléssel és szakértelemmel történő bontással, és zárt, védőhálós kerítéssel oldottuk meg. Ha a munka úgy kívánta, az önkormányzattal egyeztetve a fél útpályát is lezártuk, nehogy veszélyeztessük az arra közlekedőket.

A bontási és a terület stabilizálási munkálatai befejeződtek. A ZÁÉV, - jegyezte meg a beruházó - felülmúlta az előzetes várakozásokat és a megjelölthöz képest, magasabb 98 százalékos arányú újrahasznosítást valósított meg a bontási munkálatok során.

Galéria

Mi épül?BudapestZÁÉV Építőipari Zrt.Mathias Corvinus CollegiumMCCGerhardus Talentum Ingatlanfejlesztő Kft.NAPUR Építész IrodaFőber Zrt.Gellért-hegykörforgásos gazdaságújrahasznosítás

Hírlevél

Hirdetés