A Békéscsaba gyorsforgalmi elérhetőségét biztosító projekt legnagyobb elemét hat társaság kivitelezi 62 kilométeren, új nyomvonalon, a beruházásban egy Körös-híd is felépül.
Kihirdették a Békéscsaba gyorsforgalmi elérhetőségét biztosító M44-es út Tiszakürt és Kondoros közötti szakaszának kivitelezőit. A beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. közleményéből kiderül, a 62 km hosszú szakasz építése új nyomvonalon három ütemben valósul meg.
Két és fél év alatt elkészül
Az útszakasz megépítéséhez szükséges forrás a hazai költségvetés terhére biztosított – áll a NIF tájékoztatójában.
A nyertes vállalkozókkal a szerződéskötés december elején várható, a kivitelezési munkálatok az időjárás függvényében 2017 elején megkezdődnek. A kivitelezés 2019 harmadik negyedévére fejeződik be.
A kétszer két forgalmi sávon épülő gyorsforgalmi út a leghosszabb, földrajzilag középső szakasza lesz az épülő M44-esnek Kecskemét és Békéscsaba között. Az M44 másik két szakaszára várhatóan ez év végén jelenik meg a NIF júniusi híre szerint. A Nagykőrös-Tiszakürt (31 km) és a Kondoros-Békéscsaba (18km) közötti részek építése 2017-ben indulhat eredményes eljárás esetén.
450 méteres Körös-híd a kapcsolódó beruházások között
A most épülő szakaszon négy különszintű csomópontot, 44 alul- és felüljárót, Cserkeszőlőnél és Kondorosnál egyszerű, Szarvasnál komplex pihenőt alakítanak ki.
A Körös folyó felett a Körös építészet hagyományait megőrizve egy 450 m hosszú acél ívhíd épül, díszvilágítással. Emellett a szakaszon két kisebb híd épül egy a Dögös-Kákafoki csatorna felett, valamint egy háromnyílású híd a Mezőtúr-Orosháza vasútvonal felett. Kardosnál üzemmérnökségi telep létesül.
Előreláthatóan év végén adják át az év egyik legizgalmasabb hazai útépítési projektjét, az M85-ös gyorsforgalmi út zárószakaszán épülő Bécsi-dombi alagutat. Az alagút építése során a szakemberek a Mapei vízszigetelési és fényvisszaverő bevonati rendszerét használták.
Egy új teherforgalmi átkelőhely létesítését, valamint az ehhez kapcsolódó útfejlesztéseket is tartalmazza a tervcsomag, amelyet közösen nyújt be az Európai Uniónak a két állam.