Az aszfaltkeverés fejlesztésénél számos gazdasági és környezetvédelmi szempontot érvényesített az építőipari cég.
Aszfaltkeverő gépének modernizációjáról adott hírt a Ke-Víz 21 Zrt. A vállalat lapunknak eljuttatott beszámolójából kiderül,
a 2005-ben üzembe állított gépet új technológiákkal bővítették, ezzel lekövetve az aszfaltgyártás legújabb követelményeit.
A beruházásnak köszönhetően az alábbi folyamatok váltak lehetővé:
A projekt egyik legfontosabb eredménye a martaszfalt újrafelhasználása, ami először válik lehetővé a nyírségi vállalatnál. A megengedett újrafelhasználási mennyiség akár csak 50 százalékos kihasználása mellett is jelentős mennyiségű gyártási nyersanyag (pb gáz, bitumen, kőanyag) takarítható meg.
A Ke-Víz tájékoztatója a mérsékelten meleg aszfalt előnyeire is kitér, amit az úgynevezett habosítási technológia biztosít. Az eljárással 15-40 fokkal alacsonyabb gyártási hőmérséklet válik elérhetővé, amivel számottevő megtakarítás valószínűsíthető a pb gázból.
Mindkét gyártási folyamat esetében mérséklődik a levegőbe jutó káros anyag kibocsátás, ezáltal a vállalat szénlábnyoma is.
A beszámoló arra is kitér, hogy az aszfaltipar a gumival módosított bitumen széles körű felhasználásának irányába indult el. Erre már lapunk is adott példát, így épült meg többek közt a Zalaegerszeg melletti északi tehermentesítő út. A folyamatba a Ke-Víz is be akar lépni, emiatt a meglévő három darab bitumentartálya mellé, egy a gumibitumen tárolására alkalmas bitumentartályt telepített.
A közlemény aláhúzza, a gumibitumen alkalmazásával javul az aszfalt minősége és tartóssága. Emellett a használt gumiabroncsok újrafelhasználása csökkenti a környezet terhelését.
Megvan a tervpályázat eredménye, a győztes egy nemzetközi nagyágyú és egy elismert magyar iroda társulása.
Sikerrel zárult az ÉVOSZ Médiatagozat 2025-ös konferenciája, amely megmutatta, hogy igenis van kommunikációs átjáró az egyes generációk között, sőt, az építőipar iránt is nyitottabbá lehet tenni a fiatalokat.