A magyarországi Colast tíz éven át irányító Sokorai István óriási tapasztalatokkal érkezett a Bayer Property élére. A minőség iránt elkötelezett hazafiként fantasztikus kihívásként tekint a most induló munkára, amelyben első tapasztalatai szerint összetartó és sikerre éhes menedzsmentre számíthat. Interjú az ingatlanfejlesztő vállalat vezérigazgatójával.
A Bayer Construct cégcsoportja a jövőben két nagy tartópillérre fog támaszkodni: az egyiket a 2002 óta működő, és építőanyag-gyártásban komoly tapasztalattal rendelkező anyacég, a másikat a most szerveződő Bayer Property képezi a cégcsoport ingatlanfejlesztő vállalataként. A cégcsoport keddi bejelentése szerint az utóbbi élére érkezett nemrég Sokorai István, aki mostanáig tíz éven át a Colas Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója volt. A szakember nem pusztán menedzserként vállal munkát a cégcsoportban, hanem befektetőtársa a Bayer Construct Zrt. tulajdonosának, Balázs Attilának. A Bayer Property vezérigazgatójával beszélgetve kirajzolódik a 2019-ben több mint 50 milliárd forintos árbevételig jutott, magyar tulajdonban levő cégcsoport stratégiája, amely unikumnak számít a hazai piacon.
Az új cég jelentőségét mutatja, hogy a középtávú tervek szerint az eddigi piaci munkák 60 százalékát a Bayer Property fogja megrendelni a Bayer Constructtól.
„A koncepció lényege az, hogy a cégcsoport építési és gyártási kapacitásait elsősorban a saját ingatlanfejlesztések kössék le. Ennek egyik célja, hogy függetlenné váljunk a megrendelői oldal piaci mozgásaitól”
– árulta el a lapunknak adott interjújában Sokorai István. A Bayer Property meghatározó projektje Zugló új városközpontjának a kiépítése, amely a 180 milliárd forintos volumenével országos szinten is kiemelkedő.
A szerkezetépítő mérnökként végzett Sokorai István a pályáját is részletesen bemutatja. A diplomamunkáját Sydney műszaki egyetemén alkotta meg, később egy ingatlanszakértői diplomát is szerzett. Egyetemi tanulmányait megszakítva a világ több pontján ismerkedett a nagy- betűs élettel: dolgozott Finnországban egy farmon, majd az USA-ban egy étterem konyhai személyzetét erősítette. Az oroszországi Novoszibirszkben pedig egy gyermekkórház építésében vállalt karitatív munkát.
Hazai munkatapasztalatai egy részét a Magyar Építőnél nyerte, ahol vállalkozási mérnökként és építésvezetőként is dolgozott a 90-es évek derekán, majd elfogadta a TriGranit Zrt. felkérését. Többek közt a budapesti Westendet is a társaság építette, ebben a munkában Sokorai István fejlesztési igazgatóként vett részt.
„A sikeres munka nyomán az akkori tulajdonos, Demján Sándor megbízott a TriGranit magyarországi fejlesztésének a vezetésével.” Ebben az időszakban a szakember vezetésével valósult meg a Művészetek Palotája, illetve szintén a millenniumi városközpontban lakóházak és irodaházak fejlesztése.
A folytatásban Demján Sándor építőipari cégének, az Arcadom Zrt.-nek lett a vezetője néhány évre. „Ebben az időszakban építettük fel a SOTE Campust, a Vodafone és a Telenor székházát és több Auchan áruházat. Ugyanakkor Kolozsváron Pólus Centert, Aradon bevásárlóközpontot, Bukarest mellett a ProLogis számára logisztikai központot, a lengyelországi Krakkóban szintén bevásárló központot építettünk.”
2010-ben Sokorai István a Colas magyarországi csoportjának az élére került, amit tíz éven keresztül irányított. A feladat nagyságát jelzi, hogy a mélyépítéssel, útépítéssel, bányászattal foglalkozó vállalat legutóbbi éves árbevétele meghaladta a 100 milliárd forintot. Regionális vezetőként a horvátországi, szlovéniai és a romániai Colast is Sokorai István irányította.
A szakember jogilag áprilistól erősíti a Bayer Construct cégcsoportját, de a tájékozódást már az előző hónapokban megkezdte. Külön kitér arra, hogy alapvetően pozitív beállítottságú személyiség, és szeret ilyen munkatársakkal dolgozni. Ilyen szempontból biztatónak értékeli az első tapasztalatait a cégcsoportnál.
„Azt látom, hogy nagyon jó menedzsment kezében van a vezetés. Egy összetartó társaság alkotja, amely folyamatosan fejlődik a feladattal, és éhes a feladatra. Látszik, hogy a vezérigazgató, Balázs Attila remekül tudja motiválni az embereit.”
Kérdésre válaszolva a sikereihez szükséges alapértékek közül a korrektséget, az együttműködést és az alkotási vágyat emeli ki. Ugyanakkor nagyon fontos szerinte a minőség és a maradandóság. „Nem szeretem a nevemet adni olyan projektekhez, amelyek pusztán anyagi szempontból érik meg, miközben a minőségük nem megfelelő. Az ilyen helyzetekben hála istennek mindig tudtam nemet mondani.
További hangsúlyos érték az ügyvezető számára a hazafiság. „Lehet, hogy ez furcsán hangzik egy tízéves, multinál eltöltött időszak után, de a Colast is patriótaként vezettem, és szerintem a környezetem is így értékelte a munkámat. Büszke vagyok arra, hogy össze tudtam hangolni a cég nemzetközi létét azzal, hogy Magyarországon működik.”
Ez a fajta szemlélet még inkább felértékelődik a mostani szerepkörében:
„Egy regionális magyar nagyvállalatot szeretnénk létrehozni, amely először Közép-Európa meghatározó ingatlanfejlesztési és építő vállalkozásává válik.
Úgy gondolom, fantasztikus kihívás vállat vállnak vetve elindulni egy ilyen feladatban.”
Hegedűs Gergely
Hatalmas középítkezések és óriási volumenű lakóépületfejlesztések után családi házaknál is hasznosítja gyártókapacitását a Bayer Construct Zrt.
Budapest egyik legjelentősebb építési projektjében elkészült a közutat és a villamosvágányt védő állvány; a hídszerkezet tartósságát lőttbeton segítségével biztosítják a KM Építő kivitelezésében zajló beruházásban.