A terveknek megfelelően teljesítette az évet a 2F-Bau Kft., a cég a nehézségek ellenére is több sikeres projektet zárhatott, és jelenleg is összetartó csapatmunkával dolgoznak több megvalósításán. Évösszegzéssel mutatjuk meg az idén megvalósult beruházásokat, és kitekintünk a cég jövőbeli terveire is.
Sikeres évet zárhat 2021-ben a 2F-Bau Kft.: az építőipart súlytó nehézségek ellenére is eredményesen zárulhatott idén a cég által kivitelezett két nagyprojekt, továbbá több jelentős beruházás megvalósítása is elkezdődött, amelyeken jelenleg is dolgoznak a szakemberek.
A 2F-Bau Kft. projektvezetőjét, Wiedemann Viktort arra kértük, összegezze az elmúlt évet, amely a sok izgalmas, ugyanakkor nehéz helyzeteket is jelentő projektekről szólt. Emellett felvázolta azt is, milyen tervei vannak a cégnek a jövőt illetően.
Kiderült, a vírushelyzet olyannyira nem késztette meghátrálásra a céget, ugyanis a számos projektet irányító szakember így fogalmazott a kérdés kapcsán:
„Összességében jó és eredményes évet zártunk, sok izgalmas és nehéz projekttel. A vírus helyzet, mint mindenkit, hátráltatott minket is, de ezzel a helyzettel is megbirkóztunk. Egy nagyon jó csapat alkotja a társaságunkat, amelyben vállvetve oldjuk meg a feladatokat.”
2021. augusztus végén egy energetikai beruházásról számolt be lapunk, a 2F-Bau Kft. újította fel a csongrádi Bársony István Mezőgazdasági Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium épületét.
Az egy évig tartó korszerűsítési munka az iskola főépületét érintette a Szentesi úton. Ezen épület a kornak megfelelő technológiai színvonalon létesült, de a határoló szerkezetek és az elavult, helyenként rosszul záródó nyílászárók már feleltek meg a hőtechnikai és épületszerkezettani követelményeknek, így az intézmény sokáig jelentős hőveszteséggel működött. Erre megoldást nyújtva,
a szakemberek kicserélték a mai energetikai követelményeknek nem megfelelő homlokzati nyílászárókat, továbbá napelemes rendszert is telepítettek.
Mindemellett a kivitelezők a felújítás során arra is ügyeltek, hogy az 1928-ban elkészült iskola építészeti jellege ne változzon nagy mértékben, így a régi lábazat megmaradt, és erre épült az egyedileg kifaragott terméskő burkolat.
Az intézmény körüli munkálatok júliusban fejeződtek be, szeptemberben pedig már a felújított iskolába csöngethettek be a csongrádi diákoknak.
A cég munkájának köszönhetően idén szeptemberben egy másik, régóta tervezett iskolai beruházás is megvalósult a Vas megyei Rum község területén, ahol átadták a Rumi Rajki István Általános Iskola új tornatermét. Ezzel a településnek egy réges-régi álma vált valóra, ugyanis négy évtizedet kellett várniuk, hogy a község egy magas színvonalú sportlétesítménnyel gazdagodjon. A projekt során a jelenleg meglévő oktatási tömböt bővítették a tornateremmel, amit összekapcsoltak az iskola épületével: a diákok egy szélfogó előtéren át juthatnak el a testnevelés órák új helyszínére. A bejárat előtt továbbá egy fedett-nyitott várakozó tér is létesült.
Wiedemann Viktor elmondta, mindegyik projekt más és más, de ha azt a projektet kellene kiválasztani, amelyikre idén a legbüszkébbek, akkor egyet szeretne kiemelni: a rumi tornacsarnokot, annak egyedi tetőszerkezeti megvalósítása miatt:
„ha feltekintünk egy rétegelt, ragasztott fatartóból áll tetőszerkezet látunk, közte hajópadló burkolattal, ami által a sportcsarnok egy természetközeli érzést nyújt. A szerkezet rétegelt ragasztott fa tartókból áll, melynek a legyártása az üzemben, viszont a pontos méretre vágása a helyszínen történt, és csak több méretpróba után tudtuk beemelni a helyére”
- ismertette a projektvezető. Hozzátette, az idei év egyik legnagyobb kihívását jelentő projektek közé is szintén a tornacsarnok kivitelezését sorolná a projekt során felmerült speciális munkafolyamatok miatt.
Az új épület nem csak az iskola, hanem az egész település számára nagy jelentőségű, ugyanis lényeges megoldást kínál a testnevelés, sportolás és az egészséges életmódra nevelés feltételeihez, ami eddig nehézséget jelentett az iskola számára, ugyanis nem volt a létesítménynek saját tornaterme.
Ezt követően októberben, kezdetét vette az elmúlt 20 év legjelentősebb szekszárdi lakásfejlesztése is: a 2F-Bau Kft. kivitelezésében október 26-án lerakták a Városkapu lakópark alapkövét. A lakóingatlan fejlesztési program keretén belül családias közösségi és szabadidős tereket is építenek a Szekszárd kertvárosi részén épülő 114 lakásos társasházhoz.
A lakópark 6 tömbbel épül meg, melynek engedélyezése és kivitelezése két ütemben valósul meg összesen 15 000 négyzetméteren. A munkálatok már három hónapja zajlanak az első ütem 3 tömbjének építkezésén, a kivitelezők pedig arról is tájékoztattak, hogy csúsztatva folyik majd tovább mind a 3 tömb építése. Az első ütem várhatóan 2022 végig fog elkészülni, a második pedig 2023 év végére. A megállapodás részeként számos más fejlesztés is megvalósul a környéken: Teljesen megújul az érintett városrész is, többek között járdákat újítanak fel, továbbá zöldfelületet és parkolókat építenek ki.
Az lakóépületek 19 lakást tartalmaznak, a földszinten 4, az emeleteken pedig 5-5 lakást. A projekt a nagycsaládos életmódot kedvelőket célozza meg, akik számára fontos a zöld övezet és egy védett közösségi tér, közösségi funkciókkal színesítve. A tervek szerint a 6 épület sakktábla-szerűen fog elhelyezkedni, melynek köszönhetően az épületek közti távolságokat maximalizálják. Mindemellett, egy nagy játszótér is elkészül a lakóparkon belül.
Wiedemann Viktor, a játszótér kapcsán hangsúlyozta,
„egy nagyon korszerű és modern, minden igényt kielégítő játszóteret fogunk megvalósítani, ami szintén elő fogja segíteni, hogy a családos emberek a gyermekeikkel kikapcsolódhassanak a lakóhelyük mellett.„
Végezetül a cég az év végéhez közeledve egy aktuálisan zajló, Balatonvilágoson elhelyezkedő telephelyfejlesztési beruházásról számolt be lapunknak. A projekt keretén belül a már meglévő mellett, egy új szerelőcsarnok épül a Mathiász Innopark ipari területén a 2F-Bau Kft. kivitelezésében. A kéthektáros területen mintegy négyezer négyezetméternyi épületegyüttes található, ahol az üzemeltető kifejezetten olyan cégeknek kínál helyet, akiknek egyaránt fontos az innováció, a környezettudatosság és a fenntarthatóság.
Az tereprendezési előkészületek már 2021. szeptemberében megkezdődtek, ezek során pedig néhány nehézséggel is szembe kellett nézniük a kivitelezőknek. A terület rossz talajviszonnyal rendelkezik, így annak érdekében, hogy megkezdődhessen az alapozás, a szakembereknek előbb CPT szondázást kellett elvégezniük, melynek eredményeképpen kiszámíthatóvá vált az alapzat süllyedése, valamint a teherbíró képessége is.
Ennek köszönhetően 2021. novemberére már elkészültek a szerelőcsarnok komplex tereprendezési és alapozási munkálatai, ezen felül helyére került a teljes acélszerkezet is. Következő lépésként a tető és homlokzati szendvicspanelek helyreillesztését végzik a szakemberek.
Az újonnan épülő szerelőcsarnokban a már meglévő gyártócsarnokban összeállított, hazánkban eddig nem használt CLT (keresztirányú rétegragasztás) technikával készülő modulház-részeket tervezik össze- és készre szerelni a fenntarthatóság és energiahatékonyság jegyében. Emellett többek között a világon egyedülálló elektromos jetskik, úszóházak, mobil lakóegységek és előregyártott modulházak gyártásával és értékesítésével is foglalkoznak.
Az idén elért sikerek mellett a cég stratégiájában jövőre is terveknek megfelelően folytatódnak a már folyamatban lévő beruházások, továbbá az újak tekintetében Wiedemann Viktor elmondta,
„mindenképpen a fejlődés es a bővülés útján szeretnénk maradni, ami az utóbbi éveket jellemezte. Nagy jövőt látunk az alternatív építő anyagok felhasználásában, ebben is szeretnénk maradandót alkotni.„
Végezetül pedig a projektvezető megköszönte minden eddigi projektben résztvevőnek az idei sikeres és kitartó munkáját, valamint év végi jókívánságát is kifejezte:
„Ezúton is szeretnénk Boldog Békés Ünnepeket kívánni minden munkatársunknak és családjuknak, partnereinknek, megrendelőinknek és vállalkozóinknak.„
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.