Magyarország képviseletében 23 szakmában 27 fiatal szakember vesz részt a szakmák világbajnokságán, amely egy új építőipari szakmával is bővült.
Idén 15 különböző országban rendezik meg szeptember 7. és november 26. között a WorldSkills szakmai világbajnokságot – derült ki az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének honlapján. A világversenyen 57 ország 1015 versenyzője 62 versenyszámban méri össze tudását; Magyarország képviseletében 23 szakmában 27 fiatal szakember vesz részt a versenyeken.
Az ÉVOSZ hírében a Bordeaux-ban lezajlott versenyről számolt be, amelyen a szárazépítő, a digitális építés, a kőfaragó, az egészségügyi és szociális ellátás, a mobil robotika, valamint a gépészet CAD szakmák világbajnokságát rendezték meg.
Érdekesség, hogy a digitális építés idén először került be a versenyszámok közé, és népszerűségét mutatja, hogy 13 ország versenyzői indultak el ebben a szakmában.
Az építőipari szakmák közül magyar versenyző a szárazépítő szakmában indult a francia városban. A szárazépítő szakma idei versenyfeladata rendkívül nehéz és összetett volt a beszámoló szerint. Az első modulban válaszfalak felépítése és összekapcsolása, íves falakkal történő összeillesztése volt a feladat. A nehézségi szint a második modulban álmennyezetépítéssel és szigetelés elhelyezésével tovább fokozódott. A harmadik modul a találkozások gipszeléséből, azaz glettelésből, és a felületek kialakításából, azaz finiselésből állt. A negyedik rész egy Speed modul volt, amely a gyorsaság és a minőség közös kooperációját jelentette. A verseny egyfajta lezárását a kétórás Freestyle modul jelentette. Itt minden versenyző egy előre leadott szabadon választott alkotást prezentált a nézőknek, egy maximum 2x2 méteres falfelületen.
A versenyen a hazánkat képviselő Stób Attila rendkívül szoros versenyben a tizedik helyen végzett. Szakértőként Putler Csaba vett részt a nemzetközi zsűri munkájában. A Bordeaux-i WorldSkills versenyen egészségügyi és szociális ellátás szakmákban induló Pál Blanka szakmájában hatodik lett, és egyben a távol-keleti versenyzők mögött a legjobb európaiként végzett.
Az összegzés arra is kitért, hogy az ÉVOSZ az építőipari szakmák versenyeinek megtekintésére az Erasmus projekt keretében két tanulmányutat szervezett. A résztvevők a Bordeaux-i verseny megtekintése mellett a francia Les Compagnons du Devoir szakképzési rendszerét ismerhették meg.
November végén újabb tanulmányút indul, amelyen a 24-26-án Salzburgban megrendezésre kerülő betonszerkezetépítő, kőműves és villanyszerelő versenyek tanulmányozása mellett a Salzburgi BauAkademie gyakorlati képzőközpont és a PERI weissenhorni központjának megtekintésére is lehetőség nyílik.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.