A kontinens számos országának vasúti pályáin nyomot hagyó SMD-80-ason a SWIETELSKY ausztriai szerelőműhelyében végeztek karbantartást. A nagyépet a Vasúttechnika alkalmazottai működtetik.
A kontinens számos sarkában dolgozott már a SWIETELSKY Bahnbau SMD-80-as vágányátépítő géplánca. Erről több alkalommal be is számoltunk: a teljesség igénye nélkül olyan magyarországi munkákról is, mint a Gödöllő – Hatvan közötti vasútfejlesztés, de Csehországban, Dániában, vagy éppen Ausztriában megvalósult projektekről is közöltünk cikket és fotógalériákat.
Most az óriásgép éves nagyszervizéről adunk tájékoztatást, melyet a SWIETELSKY Vasúttechnika anyavállalatának Fischamendben található központi szerelőműhelyében végeztek el. A karbantartási munkákról és magáról a gépláncról Károly Szabolcsot, a SWIETELSKY Vasúttechnika Kft. gépészeti koordinátorát kérdeztük.
Az SMD-80 alkalmas
A géplánc mérete és súlya ennek megfelelően kifejezetten tekintélyt parancsoló: megközelítőleg 200 tonnás, hossza vagonok nélkül 60 méter. Egy műszakban akár 1800 métert is képes átépíteni, ám bontás vagy új vágány lefektetése esetén ennél hosszabb szakaszok teljesítése is lehetséges.
Mint Károly Szabolcs elmondta: az éves karbantartási folyamat 4-6 hétig tart.
„A karbantartás előtt mindenképp meg kell tervezni az elvégzendő feladatokat, a javítandó részegységeket, valamint meg kell rendelni, illetve le kell gyártani az ezekhez szükséges alkatrészeket. Ebben nagy segítség az ausztriai telephely széles körű felszereltsége” – fejtette ki.
A művelet során elvégzett legfontosabb vizsgálatokkal kapcsolatban megtudtuk: ilyenkor mindenekelőtt a közlekedésbiztonsági felülvizsgálatokat végzik el, melyek többek között a szerkezeti elemekre, a vasúti kerékpárokra, és a fékrendszerre terjednek ki.
A gépet részben szét is szerelik a karbantartás hetei során: természetesen csak olyan mértékben, amennyire a tervezés és a feltárás során megállapított feladatok ezt szükségessé teszik.
Az pedig, hogy pontosan mit cserélnek ki a gépláncban, mindig változik. Vannak olyan, úgynevezett fő kopó alkatrészek, amiket a nagyjavítások alkalmával szinte mindig cserélni szükséges, ilyenek például:
Ez a felsorolás természetesen nem teljes, az elvégzett javítások leírását sok oldalon keresztül lehetne sorolni – tette hozzá Károly Szabolcs.
Arról is kérdeztük a gépészeti koordinátort, hogy milyen jelentősége van az SMD-80-asnak cégcsoport munkáiban. Hangsúlyozta: a SWIETELSKY Bahnbau AG egyetlen ilyen típusú gyorsátépítő géppel rendelkezik, és ki is használja annak képességeit, valamint előnyeit: többek között a sokoldalú bevethetőséget, a hasonló feladatok elvégzésére képes szerkezetek között rövidnek számító géphosszt és azt, hogy olyan technológiát használ az átépítéshez, amivel maga előtt „tolja” a betonaljszállító vagonokot, így az ún. „belógásos” munkaterületeken is hatékonyan be lehet vetni (így egy állomás területéről kiinduló átépítés esetén hamar szabaddá lehet tenni az állomásfej kitérőit, így a vasúti közlekedés zavartatásának mértéke minimálisra csökkenthető).
A gépészeti koordinátor végezetül összefoglalta azt is, hogy az elmúlt két évben merre járt a géplánc és az azt üzemeltető magyar csapat. „Elég sok munkaterületet érintettünk: tavaly volt egy több mint 80 kilométeres projektünk Svédországban, de nagyon gyakran dolgozunk Hollandiában és Horvátországban is. Ezen kívül több ’kisebb’ munkaterületen is bevetették a gépet például Ausztriában, Németországban vagy Luxemburgban.”
A magyar szakemberek Svédország északi részén, éjszakai vágányzárban építettek át mintegy 30 kilométernyi vasúti szakaszt. A projekt kihívása volt, hogy minden reggelre készen kellett átadni a forgalomnak az adott etapot; különlegessége pedig, hogy ezen a területen márciustól augusztusig úgynevezett „fehér éjszaka” van, vagyis alkonyati fényekben zajlott a munka.
Az ÉKM közlekedési infóján az építési miniszter a magyar közlekedés rendszerét átalakító programot hirdetett.