A kivitelezők nagy hangsúlyt fektetnek a műemléki terek megóvására és restaurálására is.
Már a bontási feladatok zajlanak a budapesti Róheim-villa építési területén, illetve megkezdődött a főfalak aláalapozása is jet grouting technológiával – tájékoztatta lapunkat a kivitelező. Róheim-villa újjáépítését a tulajdonos Magyar Corvin-lánc Testület rendelte el.
Az épület helyileg a Városliget szélén, a Hermina út 45 szám alatt található, beépített területe nettó 2188 négyzetméter. Az engedélyezési és kiviteli terveket a Mányi István Építész Stúdió készítette, a kivitelezés lebonyolítása, műszaki ellenőrzése pedig a NOX Beruházó és Fővállalkozó Zrt feladata.
A munkaterületet 2021. január 21-én vette át, a LAKI Épületszobrász Zrt. és Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft. konzorciuma. A projekt nettó 3,7 milliárd forintból valósul meg.
„A beruházás munkálatai először bontással kezdődtek, ahol az elmúlt, több mint száz év átalakításai, hozzátoldásai kerülnek elbontásra” – nyilatkozta lapunknak Sóti Ernő, a Possibuild Kft. műszaki igazgatója. „Bontásra kerül továbbá a károsodott, életveszélyessé vált tetőszerkezet is, az új tetőszerkezet pedig természetes palafedést fog kapni” - tette hozzá.
Az igazgató kiemelte, hogy az egyik legizgalmasabb szerkezeti átalakítás a meglévő épület alá kerülő gépészeti szint kiépítése.
„Ehhez ki kell bontani a jelenlegi szuterénjében a válaszfalakat és a régi elavult gépészeti berendezéseket. A bontás után a meglévő főfalak jet grouting technológiával aláalapozzuk, majd ezek után elkészül a jövőbeni gépészeti szintek földmunkája, szerkezet építése, illetve a vízszigetelése is” – fejtette ki a szakember.
Ezzel párhuzamosan folynak a további bontási és szerkezetépítési feladatok, valamint felújítják az épület műemléki tereit is, megidézve ezzel az építtetők szellemét.
Sóti Ernő a létesítmény háttértörténetébe is beavatta lapunkat, miszerint a Róheim villa Magyarország történelmének egyik szomorú helyszíne.
„Az Őszirózsás forradalom során itt gyilkolták meg gróf Tisza István Magyarország miniszterelnökét 1918. október 31-én. A villa az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) egyik fő épülete lett, majd 1946-ban a Táncsics Mihály Ifjúsági Kollégium kapta meg az épületet, majd 1949 végétől mozgássérült gyerekek kerültek ide, akik 2005 végéig laktak a létesítményben. Ezt követően üresen állt az épület. Ezután több tulajdonosa is lett, akik nem igazán tudtak törődni az épülettel. 2016. decemberében döntött a kormány arról, hogy a létesítmény a Magyar Corvin Lánc Testület tulajdonába kerül” – mondta az igazgató.
Magyar Corvin-lánc Testület önkormányzati elven működő köztestület, amely a tudományok és a művészetek, valamint a magyar nemzeti oktatás és
művelődés fellendítésén munkálkodik. A Testület 2016-ban kapta tulajdonba a Róheim-villát, mely épület 2019-ben került a birtokába. Terveik szerint a villában irodák, rendezvénytermek, könyvtár és vendégszobák kerülnek kialakításra.
„A műemléki tereket az építési folyamatok során védenünk kell, illetve restaurálnunk, vagy a régi mintájára újra gyártanunk. érdekességnek lehet tekinteni, hogy az épületet a további állagromlás megakadályozása érdekében, a megrendelő még 2019-ben egy szél és hóteher álló védőtetővel látta el. Ez alatt a tető alatt, nagy mennyiségű élőmunkával kell majd a bontási és szerkezetépítési feladatokat megoldanunk” – avatott be a részletekbe a szakember.
Sóti Ernő elmondása alapján a kivitelezőknek eddig a földmunka gépek szuterén szintre való bejuttatása okozott kihívást, melyet sikeresen megoldottak.
A tervek szerint az épület és a hozzá kapcsolódó kert kivitelezése 2022 júliusára valósul meg.
Közbeszerzési eljárást indított az Építési és Közlekedési Minisztérium Dunaharaszti 24 tantermes új iskolájának, zeneiskolájának, tornatermének generáltervezésére.
Speciális összetételű aszfalttal kialakított kopóréteg, három átépített kanyar, háromszorosára növelt bukótér - csak néhány munkafolyamat, amit a Colas Út Zrt. elvégzett a balatonfőkajári versenypályán. A célegyenes kivételével, a szakemberek a teljes pályahosszon dolgoztak. A Balaton Park Circuit rövidesen megkaphatja a MotoGP és Superbike világbajnoki futamok megrendezéséhez a Nemzetközi Motorkerékpáros Szövetség (FIM) legmagasabb szintű pályalicencét.