De ahhoz, hogy teljes legyen az erdélyi magyarság egyik meghatározó városáig, Marosvásárhelyig, még számos szakasznak kell elkészülnie.
Romániában Klaus Iohannis államfő és Ludovic Orban miniszterelnök jelenlétében nyitották meg az A3-as észak-erdélyi autópálya 17,9 kilométeres Maroskece (Chetani) - Radnót (Iernut) szakaszát.
A most átadott gyorsforgalmi útszakaszt az olasz Astaldi spa által vezetett cégcsoport építette. Az út háromszor halad át a Maros folyó fölött. A beruházás áfa nélkül 437 millió lejbe (31,46 milliárd forint) került.
Ludovic Orban kijelentette: ha 2021 július elsejéig nem készül el a Kolozsvár és Marosvásárhely között még hiányzó 15,6 kilométeres szakasz (Aranyosgyéres-Maroskece), felbontják a szerződést a román kivitelezővel.
Lucian Bode szállításügyi miniszter az eseményen elárulta, jövő héttől már 110 kilométeren fognak dolgozni az A3-as pályán. Ekkor ugyanis aláírják a Magyarzsombor és Magyarnádas közötti 30 kilométeres Kolozs megyei szakasz tervezési és kivitelezési szerződését.
Ahhoz hogy az anyaország és Marosvásárhely között autópályán lehessen végig autózni, az alábbi térségekben kell megépíteni a szakaszokat.
A bihari szakaszok
Jelenleg Bihar településig lehet jutni autópályán Budapestről érkezve, miután nemrég jött létre az új autópálya-határátkelő az M4-es legkeletibb szakaszának átadásával. A Nagyváradtól északra fekvő Bihar település és Berettyószéplak között 55 kilométer épül ki Biharban, az alábbiak szerint:
A Szilágyság szakaszai
Berettyószéplak és Magyarnádas közötti 97 kilométer épül Szilágyságban, amit négy részre osztanak, a projektben alagút épül a Meszes-hegység alatt:
A Kolozsvárt elkerülő 62 kilométeres szakasz Magyarnádas és Aranyosgyéres között már elkészült.
A Maros vidékén épülő szakaszok
Aranyosgyérestől Marosvásárhelyig mintegy 56 kilométert kell kiépíteni, ezt négy kisebb szakaszra bontották:
A román kormányfő a mostani átadón úgy fogalmazott, nincs messze az a pillanat, amikor Marosvásárhelyről autópályán lehet közlekedni a nagykereki határátkelőhelyre, ugyanakkor
a román közútkezelő jelenleg érvényes tervei szerint 2025-ben lehet majd a határtól eljutni autópályán Marosvásárhelyre.
A fentiek alapján a realitás az, hogy viszonylag rövid időn belül egybefüggő autópálya születik a Kolozsvár melletti Gyalu és a Székelyföld kapuját egyben központját képező Marosvásárhely között.
Ez a közel 120 kilométeres gyorsforgalmi út már önmagában komoly előrelépést jelent mind a térségnek, mind a szoros gazdasági és egyéb kapcsolatrendszert ápoló erdélyi és magyarországi magyarságnak.
A most tartott átadón Ludovic Orban kormányfő azért is tartotta fontosnak az A3-as autópálya megépítését, mert az A8-as autópályával együttesen megteremti Moldva és a Moldovai Köztársaság összeköttetését Nyugat-Európával.
Kiemelt fontosságúnak nevezte a Székelyföldet is érintő A8-as autópályának a Marosvásárhely és a moldvai Németvásár (Targu Neamt) közötti szakaszának megépítését is, amelynek most készül a megvalósíthatósági tanulmánya. Hozzátette: a kormány a pénzforrások biztosítása mellett azon is dolgozik, hogy egyszerűsítse és felgyorsítsa a pályaépítéssel kapcsolatos közbeszerzési eljárásokat.
Az A3-as autópálya Marosvásárhely után délkelet felé fordul, és a nyomvonala szerint - bár nem szeli át - Székelyföld valamennyi területéhez elérhető közelségben halad.
Az A3-ashoz kapcsolódó A8-as autópálya Székelyföld északi területeihez ad majd elérhetőséget, és innen teremt kapcsolatot Moldva északi területeivel, illetve a tervek szerint egészen a román-moldáv határon fekvő Ungheni településig fut majd.
Az eseményen Klaus Iohannis államfő is részt vett, aki elmondta, jelenlétével is nyomatékosítani kívánta, hogy fel kell gyorsítani a romániai autópálya-építéseket. Hozzátette: az infrastruktúra-fejlesztések forrásai biztosítottak, és Románia meglepetést fog okozni azzal, hogy milyen gyorsan megépíti a hiányzó gyorsforgalmi utakat.
Megemlítette: a nagy infrastruktúrák megépítése az alapját képezik annak a programnak is, amelyet a kormány a gazdaság járvány utáni újraélesztésére dolgozott ki. Iohannis szerint eddig az akarat hiányzott a romániai pályaépítésekhez, de ez most megvan.
A román állam 2003-ban döntött arról, hogy megépíti a Borstól Brassóig vezető 415 kilométeres észak-erdélyi (A3-as) autópályát, de 17 ével később a pályából mindössze 98 kilométer használható.
A pályaépítést nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a kormány kivonta a közbeszerzési törvény hatálya alól, és versenytárgyalás nélkül bízta meg az amerikai Bechtel társaságot a feladat elvégzésével. 2013-ig - amikor szerződést bontott a Bechtellel - csak a Kolozsvár mellett elhaladó 52 kilométeres szakaszt adták át.
A közel 5 kilométeres új út a térség kavicsbányáiból érkező forgalmat vezeti majd rá az 51-es főútra.
Vecsésen dolgozott a hazai útépítő, a projektben a KM Építő Kft. is részt vett.