Az MKIF az új sávok helyéről eltávolítja a cserjéket, de miután a projekt elkészül, többet ültetnek majd a pálya mellett.
Lapunkban rendszeresen beszámolunk már az előkészítési fázisban is az M1-es autópálya történelmi léptékű fejlesztéséről, a mintegy 80 kilométeres bővítésről. A közelmúltban először egy átfogó interjú részeként október végén írtunk a projektről, melyből Németh Tamástól, az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezérigazgatójától olvasóink megtudhatták, hogy még idén ősszel elindultak az előkészítési munkálatok, legkésőbb 2025. szeptember elsején pedig a tényleges bővítést is elkezdi az MKIF Zrt.
A projektben az M0-ás autóúttól a Concó pihenőig mintegy 80 km-en újul meg a pálya burkolata és bővül 2x3 sáv + ITS sávra (ez utóbbi rövidítés az intelligens leállósáv kifejezést takarja) az M1-es.
Az előkészítési fázisokról azóta is írunk az MKIF tájékoztatásai alapján, nemrég pedig ismét közzétettek egy beszámolót. Eszerint pálya mellett számos helyen dolgoznak, ami egyelőre a főpálya forgalmát még nem érinti:
most a többi előkészítő munkát (próbacölöpözés, régészet, közművek feltérképezése, tűzszerészet stb.) segítve, a rézsűben található cserjék és más növényzet irtása indult meg.
Kifejtik: ez azért is fontos feladat, mert a bővítendő szakaszon, a bozótosok és cserjék akadályoznák a földmunkát és minden más építési tevékenységet, ezzel az előkészítéssel a többi munka is felgyorsulhat és ez lehetővé teszi a hatékonyabb munkaszervezést is.
Az autópálya nem marad zöld felület nélkül, a felszámolt cserjék helyett, az új pályatest kialakítása után, a kerítéshez közelebb újra lesznek fák, cserjék, bokrok – teszik hozzá.
Erről Németh Tamás lapunknak korábban elmondta: „Az autópálya közelében a természet már elhódított bizonyos területeket a fenntartási felületekből. Emellett persze vannak bozótosok, kisebb erdők, amelyek akadályoznák a bővítést, ezeket ki kell vágni. Helyettük a kivágott erdőkkel megegyező területű ún. csere-erdőket létesítünk ott, azon a helyen, ahol az állam ezt kéri, a pihenőkbe pedig még több fát ültetünk.”
A vezető rámutatott még, hogy ez egy komoly jogi és környezetvédelmi feladat. „Talán kevesen gondolják, de itt is szigorú szakmai követelményeknek kell megfelelnünk, szoros együttműködésben környezetvédelmi szakemberekkel. Az áttelepített növények egy ideig megfigyelés alá kerülnek” – emelte ki.
A közel 5 kilométeres új út a térség kavicsbányáiból érkező forgalmat vezeti majd rá az 51-es főútra.
Vecsésen dolgozott a hazai útépítő, a projektben a KM Építő Kft. is részt vett.