Több mint negyven kamera pásztázza folyamatosan az M85-ösön felépített alagút belső tereit, amelyek biztonságát számtalan automata funkció védi. Ha mégis vészhelyzet alakulna ki, akkor előre lemodellezett forgatókönyvek segítik a gyors és hatékony mentést.
Az ismert műsorvezető, Szecso segítségével adott betekintést a soproni alagutat működtető különleges rendszerbe a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. Az üzemeltető cég videójában Balassa-Berek Tamás üzemeltetési művezető és Szőke Attila alagút diszpécser szavaiból derült ki, hogy milyen speciális elemekkel vértezték fel az M85-ösön tavaly december 14-én átadott alagútpárt.
A filmből kiderül, hogy a komplett forgalomirányítási rendszerrel bíró alagútban többek közt a járművek sebességét, a követési távolságot és az autók magasságát is tudják mérni. „Túlméretes jármű esetén a rendszer megállítja az alagút forgalmát, akárcsak baleset vagy tűz esetén” – mondta el Balassa-Berek Tamás.
A 780 méteres alagútpárban a fentiek érdekében összesen 44 kamera figyeli az autósok mozgását, közülük 28 eseményfelismerő kamera, amely ennél sokkal többet is tud.
Az alagút az MKIF nagycenki pályamérnöksége alá tartozik, ahonnan az alagút távvezérlését is végzik. Itt gyakorlatilag mindent látnak, ami az alagútban történik.
Az alagút rendkívül széleskörű kontrolljának az okát is megtudhatjuk a videóból: „Mindig hangsúlyozzuk, hogy ez egy veszélyes üzem” – hívta fel a figyelmet Szőke Attila. „Ha az alagútban történik bármilyen forgalmi fennakadás, az százszor veszélyesebb, mint ha ugyanez a nyílt vonalon történne.”
Hozzátette, minden forgalmi szituációra manuálisan indítható programjaik vannak, amelyek a szükséges jelzőképeket lefuttatják a kijelzőkön. „Egy mátrixrendszer által minden egyes feltételezhető veszélyhelyzetre fel vagyunk készülve: megvan a protokoll, hogy a különböző lépések hogyan követik egymást.”
A fenti lépések rutinná tétele érdekében a biztonsági gyakorlatok rendszeresek az alagútban. A videó forgatása idején a tűzoltók gyakorlatoztak, ugyanakkor lapunk is beszámolt az alagút átadása előtti próbaüzem során lezajlott baleseti szimulációról tavaly októberben.
Akkor az alagútüzemeltető, a katasztrófavédelem, a rendőrség, valamint a mentőszolgálat együttműködésében közösen modellezték le egy kisteherautó és egy gázolajat szállító tartálykocsi ütközését, egy úgynevezett utoléréses balesetben.
Balassa-Berek Tamás azt is elmondta, bármilyen probléma esetén az alagútban a biztonsági világítás is bekapcsol, függetlenül a fővilágítástól, segítve az alagútból való kijutást, a járdák megvilágítását biztosítva. A kijutást emellett az iránymutató táblák és a szükség esetén bekapcsolható hangosbemondók is segítik.
Az üzemeltetési művezető szavaiból kiderült, az eseményfelismerő kameráknak köszönhetően automatikusan már akkor beindul a vészjelzés, ha csak valaki megáll a járatban.
A videó arra is kitért, hogy a párhuzamosan futó két alagút (a két forgalmi irány két külön alagútban, az északi és a déli járatban fut – a szerk.) össze van kötve egy túlnyomásos zsiliprendszerrel. Ajtónyitásra ez a rendszer riaszt, és lezárja az alagút bejáratait. Tűz esetén a rendszer a túlnyomás által biztosítja a levegőt és egyben menekülő utat is nyújt a bent rekedteknek.
A film végül az alagút lelkeként az energiaközpontot mutatta be, ebből kiderült: az, hogy az alagútban elmenjen az áram, gyakorlatilag lehetetlen. Az alagút energiaellátása ugyanis háromszorosan van biztosítva: az elsődleges áramforrást egy tartalék áramkör tudja helyettesíteni, ám legvégső esetben még azt is ki tudják váltani egy dízel generátorral. Így tehát minden elektronikus berendezés folyton rendelkezésre áll.
A videó egyik kulcsüzeneteként elhangzott: egyetlen dolgot nem tudnak a fenntartók hozzátenni a rendszerhez, mégpedig az emberi tényezőt. „Bár sokan nincsenek tisztában vele, de az utakon kirakott jelzésképek, táblák és jelzőlámpák ugyanúgy kötelező érvényűek és a KRESZ részét képezik, mint egy városi környezetben” – hangsúlyozta zárásként Szőke Attila, diszpécser.
A lapunkhoz eljuttatott anyag zárásaként az MKIF hangsúlyozta, az alagút környezetében, a forgalombiztonság fenntartása érdekében kiemelten fontos a közlekedők szabálykövetése. "A társaság külön is kéri, hogy a sofőrök mindig tartsák be a KRESZ táblák, jelzőlámpák és különböző táblaképek utasításait!"
Január 15-től kötelező a tervezők és a kivitelezők számára a tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás.
A legapróbb részletekig figyeltek arra, hogy az eredeti állapotot építsék újra.