Többek között a Budapestet elkerülő vasúti gyűrű és a reptéri gyorsvasút előkészítésével, szerb-magyar határátkelő és kőolajvezeték építésével bővült a kínai-magyar közös beruházási és fejlesztési projektlista.
Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatása során tizennyolc megegyezést írtak alá
- jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A kínai Egy övezet, egy út stratégia keretében Magyarországgal közösen projektlistát állítottak össze, amelyen közösen végrehajtandó beruházások, fejlesztések szerepelnek. Ez a lista tovább bővült:
Elkezdődik az elektromos autók töltőhálózat-fejlesztése is, hogy az elektromos autókat az ország minél több pontján lehessen feltölteni.
A vasútfejlesztés fő célja, hogy a Magyarország keleti felében zajló kínai beruházások révén előállított termékeket hatékonyan tudják az európai piacokra szállítani.
A közös fejlesztések között Szijjártó Péter megemlítette a szerb-magyar határon Európa leggyorsabb és legbiztonságosabb határátkelőhelyének megépítését, valamint kínai közreműködéssel egy Szerbia és Magyarország közötti kőolajvezeték megvalósítását.
A külgazdasági és külügyminiszter bejelentette azt is, hogy a két ország együttműködését kiterjesztik a nukleáris energia területére is. Ezt a politikus az áramigény növekedésével indokolta, és ezt a keresletet leginkább a nukleáris energiával lehet kiszolgálni.
Jelenleg 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon.
Ahogy arról a tavalyi bejelentésről portálunk is beszámolt, 400 milliárd forintos beruházással Debrecenben építi fel első európai üzemét a világ kilencedik legnagyobb elektromos akkumulátorgyártója, a kínai Eve Power.
Szintén 2023-ban közölték, hogy kínai Huayou Cobalt a Komárom-Esztergom vámegyei Ácsra telepíti első európai üzemét, ahol katódot fog gyártani elektromos akkumulátorokhoz.
Nyíregyházán a kínai Sunwoda - a világ kilencedik legnagyobb elektromos akkumulátorgyártó cége - építkezik, szintén az európai terjeszkedés jegyében.
Ugyancsak tavaly közölték, hogy a kínai BYD Szegedre települ egy óriási beruházás keretében.
A kínai befektetések sorában az elmúlt hetekben jelentették be, hogy a kínai Fiberhome Magyarországon, Kisbéren hozza létre legnagyobb európai központját, ahol optikai kábeleket gyártanak majd.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.