Többek között a Budapestet elkerülő vasúti gyűrű és a reptéri gyorsvasút előkészítésével, szerb-magyar határátkelő és kőolajvezeték építésével bővült a kínai-magyar közös beruházási és fejlesztési projektlista.
Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatása során tizennyolc megegyezést írtak alá
- jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A kínai Egy övezet, egy út stratégia keretében Magyarországgal közösen projektlistát állítottak össze, amelyen közösen végrehajtandó beruházások, fejlesztések szerepelnek. Ez a lista tovább bővült:
Elkezdődik az elektromos autók töltőhálózat-fejlesztése is, hogy az elektromos autókat az ország minél több pontján lehessen feltölteni.
A vasútfejlesztés fő célja, hogy a Magyarország keleti felében zajló kínai beruházások révén előállított termékeket hatékonyan tudják az európai piacokra szállítani.
A közös fejlesztések között Szijjártó Péter megemlítette a szerb-magyar határon Európa leggyorsabb és legbiztonságosabb határátkelőhelyének megépítését, valamint kínai közreműködéssel egy Szerbia és Magyarország közötti kőolajvezeték megvalósítását.
A külgazdasági és külügyminiszter bejelentette azt is, hogy a két ország együttműködését kiterjesztik a nukleáris energia területére is. Ezt a politikus az áramigény növekedésével indokolta, és ezt a keresletet leginkább a nukleáris energiával lehet kiszolgálni.
Jelenleg 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon.
Ahogy arról a tavalyi bejelentésről portálunk is beszámolt, 400 milliárd forintos beruházással Debrecenben építi fel első európai üzemét a világ kilencedik legnagyobb elektromos akkumulátorgyártója, a kínai Eve Power.
Szintén 2023-ban közölték, hogy kínai Huayou Cobalt a Komárom-Esztergom vámegyei Ácsra telepíti első európai üzemét, ahol katódot fog gyártani elektromos akkumulátorokhoz.
Nyíregyházán a kínai Sunwoda - a világ kilencedik legnagyobb elektromos akkumulátorgyártó cége - építkezik, szintén az európai terjeszkedés jegyében.
Ugyancsak tavaly közölték, hogy a kínai BYD Szegedre települ egy óriási beruházás keretében.
A kínai befektetések sorában az elmúlt hetekben jelentették be, hogy a kínai Fiberhome Magyarországon, Kisbéren hozza létre legnagyobb európai központját, ahol optikai kábeleket gyártanak majd.
Uniós forrásokból finanszírozná a főváros Pest-Észak árvízvédelmi szakaszának újabb fejlesztési ütemében, három védvonal megerősítését. A projekt célja, hogy a fejlesztéssel a védművek magassága elérje azt a szintet, amelyet a 2013-as rekord árhullám nagysága alapján határoztak meg.
Hét emeletes lakópark beruházása rajtol el az év végén.