A csomóponttól keleti irányban Debrecen-Józsa település, míg nyugati irányban az új BMW-gyár felé épül bekötőút, előbbinél már szerződést kötöttek, utóbbinál elrajtolt a közbeszerzés.
A beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. bejelentette, hogy véget értek az M35-ös autópályán felépített józsai csomópont munkálatai. A fejlesztést hazai költségvetési forrásból a COLAS Út Építőipari Zrt. végezte el nettó 4,3 milliárd forintos értékben.
A projekt műszaki átadás-átvételi eljárását 2022. június 20-án zárták le, a csomópont előreláthatólag augusztusban nyílik meg a forgalom előtt.
A projekt lezárásáról lapunk is beszámolt nemrég a Colas közösségi bejegyzése alapján, a beruházó most egy videót is közzétett a honlapján az elkészült csomópontról:
A projektben egy teljes értékű négysávos csomópont épült a hozzá kapcsolódó csomóponti ágakkal és közvilágítással az M35-ös autópályán, a Debrecen közelében fekvő Józsa térségében. Emellett két többsávos körforgalmú csomópont, valamint egy kétnyílású, 51,6 méter felszerkezeti hosszúságú, közel 1000 négyzetméter felületű híd is létesült.
Az új csomópont egyrészt az új BMW-gyárnak otthont adó Debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezet megközelítését szolgálja majd, másrészt autópálya kapcsolatot biztosít Józsa település eléréséhez. A BMW-gyárnak helyt adó ipari övezethez a csomópont nyugati oldalon csatlakozó út vezet majd: az északi bekötőút közbeszerzési eljárása 2022. június 1-én elkezdődött a NIF közleménye szerint a debreceni ömkormányzat megrendelésében.
A csomóponthoz keletről csatlakozó józsai bekötőút megvalósítására irányuló közbeszerzési eljárás már lezárult, a szerződéskötésre 2022. június 23-án került sor. A beruházás megvalósítási ideje a munkaterület átadás-átvételtől számított 270 nap. Ennek a fejlesztésnek köszönhetően válik lehetségessé az, hogy Józsának önálló autópálya-csomópontja legyen.
A projekthez szorosan kapcsolódik az M35-ös autópályán néhány kilométerrel délebbre, lóhere formájúvá átépített 354-es csomópont, amelyet a Duna Aszfalt Zrt. kivitelezett.
A Magyarországon eddig még nem használt összetételű aszfaltkeverék felhasználásával kopó-, a magyar szabványoktól eltérő nagy tömörségű bitumen felhasználásával pedig kötőréteget alakítottak ki a Magyar Közút Nonprofit Zrt. megbízásából a STRABAG szakemberei Tatabányán az 1-es főút egy szakaszán.
A munkálatok során derült ki, hogy az útnak nincs megfelelő teherbírása, így az alapjaitól kezdve építették újjá a HE-DO és a Colas kivitelezésében zajló projektben.