2016 és 2024 között összesen mintegy 5 ezer milliárd forint épül be a magyar közúti és vasúti fejlesztésekbe – hangzott el a NIF és az ITM közös évértékelőjén.
A minisztérium belvárosi irodaházában megtartott eseményen közös évértékelőt tartott az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) délelőtt, melyen a rekorddöntő 2019-es útépítési teljesítményt értékelték és előre tekintettek 2020-ra, illetve az azt követő évekre.
Mósóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár kifejtette: a kormány a
fenntartható gazdasági növekedés alapfeltételének tekinti a magas szolgáltatási színvonalú közlekedési hálózatok fenntartását, és folyamatos bővítését,
mivel ez határozza meg az érintett térségek fejlődését, az ott lakók életminőségét, a vállalkozások versenyképességét. Elmondta még: jövőre csaknem 160 kilométer új gyorsforgalmi út átadása várható, építésük összértéke megközelíti a 390 milliárd forintot.
A NIF és az ITM együttműködésébe az elmnúlt évben megvalósult projektek közül összegezték:
2016 és 2024 között csaknem 5000 milliárd forint hasznosul a már befejezett, kivitelezés alatt álló vagy előkészületben lévő közúti és vasúti fejlesztésekben. A gazdasági növekedésnek köszönhetően a közúthálózat korszerűsítésére szánt 3200 milliárd forint nagyobbik részét, 1800 milliárd forintot a költségvetés fedezi - tmondta el Mosóczi László.
A NIF Zrt. részéről Kondrik Kornél gazdasági igazgató elmondta: a társaság idei teljesítménye csaknem 22 százalékkal felülmúlja a tavalyit, várhatóan bruttó 838 milliárd forint körül alakul. Jövőre 663 milliárd forint lehet a teljesítmény összértéke - tette hozzá.
Elmondta még: a NIF 41 útépítési projektben működött idén közre beruházóként, ebből 638 kilométer volt gyorsforgalmi út. A kivitelezési projektjeik szerződött összértéke jelenleg eléri a 2400 milliárd forintot. A kerékpáros infrastruktúra fejlesztésére több mint 81 kilométeren végeznek kivitelezést több mint 10 milliárd forint értékben.
Az eseményen kifejtették még: 2020-ban
"Mozgalmas esztendőt hagytunk magunk mögött és komoly feladatok várnak ránk 2025-ben is" – fogalmazott Rákóczi Péter. A Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója kiemelte, hogy a terület-előkészítést az alapozási munkák váltják fel.
A KÉSZ Csoport csatlakozott a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt működő Magyar Diplomáciai Akadémia oktatási intézmény Corporate Diplomacy Programjához, amely a nemzetközi kapcsolatok és üzleti lehetőségek fejlesztését szolgálja. Az együttműködés keretében a KÉSZ Csoport munkatársai diplomáciai képzéseken és szakmai rendezvényeken vehetnek részt, támogatva ezzel a vállalat nemzetközi versenyképességét.