Az intézmény 199. közgyűlését már a megújult Díszteremben tarthatják meg, a munkálatok 2026-ban folytatódnak.
Látványos videót közölt a Magyar Tudományos Akadémia munkálatairól Facebook oldalán az Épkar Zrt. Ahogy korábban megírtuk 200 éves évfordulóját már részben megújult épületben köszöntheti az intézmény. A kivitelezést a Fejér-B.Á.L. Zrt., az Épkar Zrt. és a Vitruvius Kft. konzorciuma végzi el.
2025. május 5-én megkezdhette ülését a Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlése. Ahogy az MTA honlapján is olvasható, az első ütem egyik legnagyobb feladata a tető teljes körű felújítása volt, ami a beázások és a szerkezet elöregedése miatt már nem volt tovább halasztható.
Új belsőépítészeti koncepció alapján megújult a Díszterem is. Teljes gépészeti, erős- és gyengeáramú felújítás mellett új audiovizuális rendszer, világítás és moduláris, az adott rendezvényhez alakítható berendezés kapott helyet benne. A Díszteremmel kapcsolatban jelentős változás, hogy az eredeti tervekhez képest a második ütem helyett már az elsőben elvégezték a Lotz-szekkók és a falfestések, valamint a szobrok teljes restaurálását. Befejezték a munkát az üvegtetőn és a homlokzaton is.
– tették hozzá.
Az első ütem részeként újult meg a Művészeti Gyűjtemény kincseit bemutató harmadik emeleti Képtár is, sőt a Duna felőli szárny tetőterében új kiállítóterek állnak rendelkezésre.
A kevésbé látványos, de annál fontosabb műszaki munkálatok részeként zajlott a gépészeti és elektromos elemek működésének ellenőrzése. Az eredeti tervekben ugyan nem szerepelt, de munka közben kiderült, hogy nem halogatható tovább a fűtéshez szükséges vízvezetékek cseréje sem.
Ezt az MTA számára többletráfordítást nem igénylő módon végezte el a kivitelező – tájékoztattak.
A munkálatokról 2024 végén részletes fotógalériát közöltünk, cikkünkben a kivitelező tájékoztatása alapján kitértünk a restaurátori feladatokra is.
Fóton az East Gate PRO negyedik csarnokát a Weinberg építette fel. A létesítmény már meg is kapta a BREEAM „Very Good” minősítését, jelezve azt, hogy fenntarthatósági szempontból is kiemelkedő.
A támogatások értéke 1,5 milliárd forint, a beruházások összköltségei 2,5 milliárd forintra rúgnak.